Bez glutenu na słodko/ Do chleba/ Przetwory/ Smaki dzieciństwa/ Wegańskie

Powidła śliwkowe bez cukru

powidła śliwkowe bez cukru

Od ładnych paru lat, co sezon robię powidła śliwkowe bez cukru. Zamiast niego używam ksylitol czyli alkaliczny cukier brzozowy, który z powodzeniem mogą używać diabetycy. Ksylitol ma bardzo niski indeks glikemiczny i co najważniejsze dla mnie – nie zakwasza organizmu. W związku z tym, działa przeciw próchniczo – jest w składzie ekologicznych past do zębów i gum do żucia. Nie powoduje namnażania grzybów i drożdżaków w układzie pokarmowym, dlatego jest wskazany przy kandydozie i trądziku. Czytałam gdzieś, że 65 % ludzi ma dziś problem z kandydozą, ja myślę, że znacznie więcej. Zapobiega nawet osteoporozie, zwiększając wchłanianie wapnia i magnezu, czym przywraca właściwą mineralizację kości. Jedyną wadą ksylitolu jest jego cena. Ale jak patrzę, ile starsi ludzie zostawiają pieniędzy w aptece na chemiczny syf, który tylko przedłuża im życie (kosztem jakości rzecz jasna), to nie będę skąpić na własnym zdrowiu i zdrowiu mojej rodziny! Zresztą i tak nie słodzimy dużo. Po prostu nie lubimy jak coś jest za słodkie. A wszystko co jemy „na zewnętrznym” takie właśnie jest …

Ksylitol jest alkoholem cukrowym, jednak ma inną budowę chemiczną (!) niż pozostałe cukry (alkohole cukrowe) dlatego nie fermentuje, nie zakwasza, nie powoduje skoków insuliny. Przemysłowo pozyskiwany jest z kory brzozowej oraz z kukurydzy. Ja kupuję tylko brzozowy.

W sezonie na śliwki (i nie tylko) znajdziesz sporo przepisów tu : KLIK

Jeśli chodzi o diabetyków/cukrzyków powidła takie jak te, czyli długo gotowane i odparowane, i tak mają sporą zawartość cukru z owoców. Nie ma co się oszukiwać 😉 Ale ksylitol jako taki, w codziennym stosowaniu sprawdzi się jak najbardziej.

Powidła śliwkowe bez cukru

Śliwki bliźniaczki. Widać nie tylko ludzie mają bliźniaka 😉

Powidła śliwkowe bez cukru

Print Recipe

Ingredients

  • *6 kg śliwek (u mnie węgierki)
  • *2 1/2 szklanki ksylitolu

Instructions

1

Umyte i wypestkowane śliwki wrzuć do dużego garnka (lub nawet lepiej dwóch szerokich), zasyp ksylitolem i doprowadź do wrzenia.

2

Dopóki śliwki nie puszczą soku, mieszaj drewnianą łopatką, żeby nie przywarły do dna.

3

Gotuj na minimalnym ogniu bez pokrywki, kilka godzin aż odparuje sok. Im gęstsze powidła tym częściej trzeba mieszać!

4

Ja zazwyczaj rozkładam prażenie na 2 dni. Gdy konsystencja już mi odpowiada miksuję śliwki blenderem (dzieciom tak lepiej smakują).

5

Wrzące powidła pakuj od razu do czystych słoików, zakręcaj i odwracaj do góry dnem.

6

Przykryj grubszym ręcznikiem i pozostaw do ostudzenia.

powidła śliwkowe bez cukru

powidła śliwkowe bez cukru

Dziękuję za odwiedziny, będzie mi bardzo miło jeśli polubisz moją stronę na Facebooku lub będziesz obserwować mój profil na Pintereście.

Bądź na bieżąco z moimi postami!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply