Bez glutenu na słodko/ Do chleba/ Na zdrowie/ Przetwory/ Smaki dzieciństwa/ Wegańskie

Powidła śliwkowe bez cukru

powidła śliwkowe bez cukru

Od ładnych paru lat, co sezon robię powidła śliwkowe bez cukru. Zamiast niego używam ksylitol czyli alkaliczny cukier brzozowy, który z powodzeniem mogą używać diabetycy. Ksylitol ma bardzo niski indeks glikemiczny i co najważniejsze dla mnie – nie zakwasza organizmu. W związku z tym, działa przeciw próchniczo – jest w składzie ekologicznych past do zębów i gum do żucia. Nie powoduje namnażania grzybów i drożdżaków w układzie pokarmowym, dlatego jest wskazany przy kandydozie i trądziku. Czytałam gdzieś, że 65 % ludzi ma dziś problem z kandydozą, ja myślę, że znacznie więcej. Zapobiega nawet osteoporozie, zwiększając wchłanianie wapnia i magnezu, czym przywraca właściwą mineralizację kości. Jedyną wadą ksylitolu jest jego cena. Ale jak patrzę, ile starsi ludzie zostawiają pieniędzy w aptece na chemiczny syf, który tylko przedłuża im życie (kosztem jakości rzecz jasna), to nie będę skąpić na własnym zdrowiu i zdrowiu mojej rodziny! Zresztą i tak nie słodzimy dużo. Po prostu nie lubimy jak coś jest za słodkie. A wszystko co jemy „na zewnętrznym” takie właśnie jest …

Ksylitol jest alkoholem cukrowym, jednak ma inną budowę chemiczną (!) niż pozostałe cukry (alkohole cukrowe) dlatego nie fermentuje, nie zakwasza, nie powoduje skoków insuliny. Przemysłowo pozyskiwany jest z kory brzozowej oraz z kukurydzy. Ja kupuję tylko brzozowy.

W sezonie na śliwki (i nie tylko) znajdziesz sporo przepisów tu : KLIK

Jeśli chodzi o diabetyków/cukrzyków powidła takie jak te, czyli długo gotowane i odparowane, i tak mają sporą zawartość cukru z owoców. Nie ma co się oszukiwać 😉 Ale ksylitol jako taki, w codziennym stosowaniu sprawdzi się jak najbardziej.

Powidła śliwkowe bez cukru

Śliwki bliźniaczki. Widać nie tylko ludzie mają bliźniaka 😉

Powidła śliwkowe bez cukru

Print Recipe

Ingredients

  • *6 kg śliwek (u mnie węgierki)
  • *2 1/2 szklanki ksylitolu

Instructions

1

Umyte i wypestkowane śliwki wrzuć do dużego garnka (lub nawet lepiej dwóch szerokich), zasyp ksylitolem i doprowadź do wrzenia.

2

Dopóki śliwki nie puszczą soku, mieszaj drewnianą łopatką, żeby nie przywarły do dna.

3

Gotuj na minimalnym ogniu bez pokrywki, kilka godzin aż odparuje sok. Im gęstsze powidła tym częściej trzeba mieszać!

4

Ja zazwyczaj rozkładam prażenie na 2 dni. Gdy konsystencja już mi odpowiada miksuję śliwki blenderem (dzieciom tak lepiej smakują).

5

Wrzące powidła pakuj od razu do czystych słoików, zakręcaj i odwracaj do góry dnem.

6

Przykryj grubszym ręcznikiem i pozostaw do ostudzenia.

powidła śliwkowe bez cukru

powidła śliwkowe bez cukru

You Might Also Like

  • Słodkie Gotowanie
    2019-01-15 at 13:54

    To najlepszy przepis na powidła, jeszcze z ksylitolem no idealnie. Będę mogła je jeść bezkarnie 🙂 Zapisuję i czekam prawie cały rok na nadejście sezonu śliwkowego 🙂

    • Małgosia zen w kuchni
      2019-01-15 at 15:22

      To prawda, można je jeść bez wyrzutów sumienia 😉 chociaż na dobrą sprawę, gdy śliwki są bardzo słodkie można zrezygnować z cukru całkowicie.