Bez glutenu na słodko/ Desery/ Na zdrowie/ Plener/ Przetwory/ Wegańskie

Frużelina wiśniowa

frużelina wiśniowa

Kiedyś z wiśni długo prażyłam powidła, dziś w naszym domu gości frużelina wiśniowa. Prosta, równie smaczna i jeszcze bardziej uniwersalna od powideł. Ja stosuję ją do naleśników i porannych płatków owsianych. Idealnie sprawdzi się też do gofrów lub jako dodatek do drożdżowej chałki 🙂 Pychota.

frużelina wiśniowa

Jeśli jeszcze zostały komuś wiśnie, warto zapakować je do słoików, albowiem zimą rozgrzeją każdą owsiankę 🙂 Mają naturalny, piękny i niesamowicie głęboki kolor, bardziej karminowy niż czerwony? Trzeba przy jedzeniu uważać na białe ubrania, bo może chlapnąć tu i ówdzie 😉

frużelina wiśniowa

Wiśnie na frużelinę wystarczy wydrylować i krótko gotować, potem zagęścić je ziemniaczaną mąką (jak kisiel) i ot cała filozofia. Ja zazwyczaj odparowuję wiśnie około godziny, odlewając wcześniej nadmiar soku z którego robię kompot. Tym sposobem mam napój i frużelinę jednego dnia.

Niżej, jeden z kadrów naszej wcześniejszej sesji z Roksaną.

zen w kuchni

Frużelina wiśniowa

frużelina wiśniowa

Frużelina wiśniowa

Print Recipe

Ingredients

  • *5 kilo umytych i wydrylowanych wiśni
  • *około 3 szklanki ksylitolu
  • *4 kopiate łyżki mąki ziemniaczanej + 3/4 szklanki zimnej wody

Instructions

1

Jeśli wiśnie w czasie drylowania puściły dużo soku, odlej nadmiar, ale nie całość - u mnie to było około litra.

2

Przełóż wiśnie do jak najszerszego garnka i zasyp ksylitolem, włącz palnik i całość zagotuj. Potem ustaw średnią moc palnika.

3

Mieszaj wiśnie od czasu do czasu i pozwól im się w czasie gotowania trochę rozpaść - około godziny wystarczy, chyba, że masz mniejszą ilość, to krócej.

4

Jeśli wiśnie są mało słodkie, dodaj więcej ksylitolu wedle uznania.

5

Mąkę wymieszaj z zimną wodą i wlewaj powoli do wiśni energicznie mieszając, aż masa zacznie gęstnieć. Zagotuj.

6

Wrzącą frużelinę pakuj od razu do czystych słoiczków, zakręcaj i odwracaj do góry dnem. Gotowe.

Notes

Ksylitol to cukier brzozowy. Jego skład chemiczny sprawia, że ma działanie odkwaszające na organizm, dodatkowo chroni przed próchnicą oraz ma niski indeks glikemiczny. Jest zalecany dla cukrzyków oraz osób dbających o zdrowie (zwłaszcza dla dzieci).

Sesja powstawała na raty, trochę w plenerze, trochę w moim ogrodzie. I choć wpis ukazuje się z opóźnieniem, cieszę się, że udało mi się go przygotować. Tak naprawdę, do tej sesji wykorzystałam kompot z wiśni, chałkę z czekoladą oraz frużelinę. To aż 3 potrawy, a kiedy jest upał, włączanie piekarnika kojarzy mi się z masochizmem heh. Ale korniszony robi się kiedy są ogórki, a nie niska temperatura na zewnątrz 😉 Cóż, możesz iść i kupić byle jakie w sklepie, ale ja wolę własne, bo są najlepsze.

You Might Also Like