Bez glutenu/ Na zdrowie/ Przetwory/ Wegańskie

Suszone papryczki chili

suszone papryczki chili

Jak zrobić domowe, suszone papryczki chili? Ja proponuję najprostszą wersję i najbardziej użyteczną, czyli wysuszyć i dokładnie zmielić. Najlepiej z dodatkiem soli, wtedy mogą posłużyć jako posypka do kanapek, dla kozaków rzecz jasna 😉 Ja do nich nie należę, przynajmniej w tej kwestii 😛

suszone papryczki chili

Wykorzystałam papryczki z własnej uprawy, których nie zużyliśmy do produkcji ostrego sosu paprykowego. Zostało nam około 20 sztuk (może więcej). I tak za dużo na bieżące zużycie, więc lepiej było je wykorzystać na kuchenną przyprawę.

suszone papryczki chili

Chili zawiera kapsaicynę, silnie drażniący związek, który może doprowadzić nie tylko do łez. 😉 Właściwości te wykorzystano do produkcji gazu pieprzowego (!) oraz w medycynie, do sporządzania rozgrzewających maści i plastrów. Świeże papryczki najlepiej kroić w gumowych rękawiczkach, a jeśli ich nie użyjemy, trzeba pamiętać o niedotykaniu później twarzy, zwłaszcza oczu. Nie wiem czy chili zawiera czy też powoduje wyrzut histaminy w organizmie, tak czy owak nie polecam jej alergikom!

W czasie jedzenia chili, dobrze jest wyczuć TEN moment, kiedy przyjemność zaczyna przeradzać się w … ból i zachować mimo wszystko umiar. Nie będę rozwijać wątku, czym jest ból sprawiający przyjemność. 😉 Brak umiaru czy też brak kontroli (w jakiejkolwiek kwestii), to najlepsza droga do wszelkich nadużyć i uzależnień. A stąd już tylko mały kroczek do obsesji … czym jak zwykle odbiegłam od tematu.

Chaos

Dlaczego jedni bez trudu potrafią kontrolować siebie, a dla innych to jest problem? Hmm … kiedyś inaczej odpowiedziałabym na to pytanie. Dziś powiem krótko – bycie chaosem, trwanie w chaosie – jest mało rozwojowe (i komfortowe) i bardzo, ale to bardzo realnie przekłada się na rzeczywistość! Natomiast ujarzmianie chaosu (własnych ograniczeń, blokad, nałogów, traum) jest jak najbardziej budujące i rozwojowe. Upór w dążeniu do wyznaczonego celu, może okazać się tu pomocny. Jednakże opór do zmian, jest niczym tama, która prędzej czy później pęknie, używając swojej destrukcyjnej siły. Takim oporem może być brak chęci do wybaczenia. Przy czym wybaczenie, a raczej odpuszczenie, jest bardziej brakiem chęci odwetu niż naiwnym zapomnieniem. Jest zrozumieniem innego, być może bardziej ograniczonego sposobu myślenia i działania.

Trudno gniewać się na 5 latka, że nie potrafi jeszcze ugotować obiadu. Jest po prostu za młody, żeby narażać go na skaleczenia czy groźbę pożaru. Potrzebuje naszej kontroli i nauki. Takim „dzieckiem” (osobnikiem niedojrzałym) może okazać się przemocowy partner lub ojciec lub cała rzesza … polityków. Osoby niedojrzałe w żadnym razie nie powinny sprawować władzy.

Nadmierna potrzeba kontroli, agresja, wymuszanie, przemoc, dyktatura oraz chęć utrzymania władzy za wszelką cenę, to także przejaw chaosu (na większą skalę). Mamy to właśnie przed samym nosem

kochani, żyjemy w chaosie!

P.S. Nie da się zniszczyć narodu, który od kilku miesięcy używa tej samej jednorazowej maseczki. Howgh.

Suszone papryczki chili

suszone papryczki chili

Jeszcze jedna drobna uwaga – po zmieleniu papryczek, należy uważać na unoszące się opary pyłu z papryczki, ponieważ działają silnie drażniąco na błony śluzowe! Kapsaicyna jest rozpuszczalna w tłuszczu i alkoholu (nie wodzie). Dlatego ręce najlepiej jest przemyć oliwą lub wypłukać nią usta. 😉 Może niekoniecznie alkoholem.

A tak poza tym, to jedna z najbardziej popularnych przypraw świata. Działa rozgrzewająco i odkażająco, co chętnie wykorzystują mieszkańcy ciepłych krajów.

Przepisy na domową wegetę, sól sezamową i masło klarowane znajdziesz tu : KLIK


Suszone papryczki chili

Print Recipe

Ingredients

  • 20-30 sztuk papryczek chili
  • 1-2 łyżki różowej lub kamiennej soli

Instructions

1

Papryczki wyłóż na blachę i susz w temperaturze około 60° C przez kilka godzin, do momentu aż można je będzie łamać i kruszyć w rękach. Piekarnik powinien być lekko uchylony np. za pomocą drewnianej łyżki włożonej w drzwiczki.

2

Wysuszone papryczki połam na kawałki i razem z nasionami oraz dodatkiem soli, zmiel dokładnie w młynku.

3

Chili można też doprawić zestawem ulubionych ziół typu : oregano, lubczyk, tymianek itp.

4

Przyprawę przechowuj w zamkniętym słoiczku.

suszone papryczki chili


You Might Also Like