Bez glutenu na słodko/ Na zdrowie/ Napoje/ Plener/ Wegańskie

Kompot z kwiatów czarnego bzu

kompot z kwiatów czarnego bzu

Maj pędzi jak oszalały. Mam wrażenie, że wszystko kwitnie naraz, a ja z niczym nie zdążę 😉 Rzepak już przekwitł, w polu maki choć wydawało mi się, że to raczej w czerwcu powinny kwitnąć … No i rozkwitły czarne bzy. Mus było wybrać się gdzieś w dzikie miejsce, gdzie z dala od ulic rosną czyste okazy 🙂 Piękny zapach, nie wiadomo czy to bez czarny czy akacja tak słodko pachnie, albo wszystko razem.

Przyznam, że nie chce mi się robić syropu z czarnego bzu, ale skusiłam się jednorazowo na kompot z kwiatów czarnego bzu 😀 Z dodatkiem soku z cytryny oraz świeżej mięty, wspaniale  pachniał i równie dobrze smakował. Jeśli ktoś nie zna tego smaku, naprawdę warto spróbować, tym bardziej, że materiał dostępny powszechnie za darmo! Kiedyś bardzo często gotowałam dzieciom kompot zamiast sklepowych soków. Chyba najlepiej schodził z jabłek, mieliśmy tego pod dostatkiem. To zawsze trochę zachodu, ale domowe posiłki i napoje to najlepsze co możemy podarować swojej rodzinie.

Na pewno zrobię jeszcze Sok z czarnego bzu, przepis sprawdzony a i w użyciu był często, dlatego należy koniecznie uzupełnić zapasy w spiżarni! Polecam też Syrop miętowy – świetnie nadaje się na przetwory lub do picia na bieżąco.

Przy okazji przygotowywania wpisu odkryliśmy bardzo urokliwe miejsce z mnóstwem drzew, krzewów, łąką i stawami, ach, było na co patrzeć! Bardziej obszerny materiał ukaże się wkrótce …

Tymczasem skromna, sielska stylizacja – stary taboret i ikeowskie szklanki 😛 Szklanki mogłam wziąć inne, trudno się mówi 😀

Kompot z kwiatów czarnego bzu

Kompot z kwiatów czarnego bzu

Print Recipe

Ingredients

  • *1 1/2 l wody
  • *15 baldachów kwiatów z czarnego bzu
  • *2-3 gałązki świeżej mięty
  • *sok z całej cytryny
  • *ksylitol lub miód do smaku

Instructions

1

Kwiaty bzu otrzep i oczyść z owadów, za pomocą widelca ściągnij same kwiaty bez łodyżek.

2

Wstaw wodę do zagotowania, dodaj kwiaty bzu oraz miętę - zagotuj.

3

Dolej sok z cytryny, posłódź ksylitolem i przecedź. Jeśli dodajesz miód, poczekaj aż kompot przestygnie.

Notes

Kompot jest pyszny na ciepło i na zimno. Jeśli lubisz podawać go z plastrami cytryny używaj tylko cytryn z ekologicznej uprawy, które nie mają opryskanej chemicznie skórki!

 

Ostatnie wpisy

flaczki z kani

Flaczki z kani

2024-10-02

Nutella z dyni

2024-09-28

You Might Also Like

  • Magda
    2018-05-22 at 19:56

    Zrobiłam dzisiaj ten kompot. Jest niewiarygodnie i obłędnie pyszny . Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pani bloga. Następny w kolejce do wypróbowania jest wiśniowy chutney. Pozdrawiam serdecznie.

    • Gosia Zen w kuchni
      2018-05-23 at 10:00

      Jest mi ogromnie miło Cię gościć Magdo 😀 Mnie też ten kompot smakował i właśnie jego kwiatowy aromat okazał się ogromnym atutem – pozdrawiam ciepło, Małgosia