Bez glutenu na słodko/ Do chleba/ Na zdrowie/ Napoje/ Przetwory/ Wegańskie

Sok i dżem z czarnego bzu

sok i dżem z czarnego bzu

Wrzesień, czyli pora czarnego bzu. Nie kupisz go w sklepie – jest całkowicie za darmo, trzeba tylko nazrywać. I najlepiej gdy rośnie z dala od ruchliwej ulicy. Kiedyś rozpowszechniano przesąd, że zrywanie czarnego bzu przynosi nieszczęście, a przecież to roślina lecznicza! Czego to się nie robi, żeby ludek nie miał dostępu do naturalnych leków… Swego czasu podobnie – producenci margaryn siali propagandę, że masło jest szkodliwe, a margaryna (czyli uwodorniony -utwardzony olej roślinny należący do tłuszczów TRANS!) jest super zdrowa – a  jest zupełnie na odwrót. Cóż, pora wrócić do korzeni. Do tego co sprawdzone przez wieki, a nie sztucznie „wylansowane”. A więc – owoce czarnego bzu można suszyć i robić z nich napar. Można też zrobić sok i dżem z czarnego bzu na zimę 🙂 Jakie ma właściwości zdrowotne? Czarny bez ma działanie oczyszczające, napotne, moczopędne, likwiduje zaparcia oraz zmniejsza przekrwienie, co jest pomocne przy przeziębieniach i katarze. Przynosi ulgę w suchym kaszlu. W zielarstwie wykorzystuje się kwiatostan czarnego bzu,korzeń,liście i korę, ale najczęściej jego owoce.

Sok i dżem z czarnego bzu

sok i dżem z czarnego bzu

Ja poszłam na łatwiznę i najpierw zrobiłam z owoców sok, a potem już takie odsączone pogotowałam chwilę z ksylitolem i dżem był właściwie gotowy 🙂 Można też wyciskać sok w wyciskarce, zagotować i pakować do słoików. Ja trochę dolewam wody bo z mojej wyciskarki jest dosyć gęsty.

Doskonały jest także dżem z mirabelek bez żelatyny i cukru

Sok i dżem z czarnego bzu

Print Recipe
Cooking Time: 20 minut

Ingredients

  • *1 kg owoców z czarnego bzu
  • *1 szklanka ksylitolu

Instructions

1

Owoce najpierw oczyść, za pomocą widelca ściągnij je z gałązek,następnie opłucz.

2

Wyrzuć wszystkie niedojrzałe owoce, gdyż są trujące (powinny być tylko czarne).

3

Zalej je litrem wody (ja używam filtrowanej z osmozy) i zagotuj z ksylitolem.

4

Pogotuj tak z 10-15 minut i przelej sok przez sito.

5

Jeśli chcesz używać soku jako koncentratu ,możesz ewentualnie jeszcze dosłodzić albo w ogóle nie dawać ksylitolu(cukru). Bez cukru też się zawekuje, wiem, bo robiłam.

6

Wrzący sok przelej do czystych słoików,mocno zakręć i odwróć do góry dnem.

7

Pozostałe owoce (niezbyt odciśnięte ale pozbawione soku) wrzuć z powrotem do garnuszka, dodaj ewentualnie ksylitolu do smaku i chwilę pogotuj aż cały płyn odparuje.

8

Od razu pakuj je do czystych słoiczków i postępuj jak wcześniej.

9

Jeśli chcesz mieć tylko sok, owoce możesz przetrzeć przez sito lub dobrze odcisnąć ich zawartość na czystej gazie, ale ja wybrałam opcję 2 w 1 🙂

sok i dżem z czarnego bzu

sok i dżem z czarnego bzu

sok i dżem z czarnego bzu

sok i dżem z czarnego bzu

Zapisz

You Might Also Like