Kiedyś sama zastanawiałam się co zrobić z płatków róży 🙂 Najczęściej chyba, wszyscy wtajemniczeni ucierają je z cukrem. Tak też zrobiłam. Przecier różany jest bardzo uniwersalny, można użyć go potem do ciasta lub zrobić z niego smakową lemoniadę.
Nie będę szerzej rozwijać tematu, bo zawsze kilka słów na temat pisałam we wszystkich podlinkowanych postach. Dodam tylko, że gdybym była botanikiem od razu wyhodowałabym róże bezkolczaste i specjalne odmiany do celów cukierniczych 😉
Konfitura z płatków róży zaskoczy niejednego gościa. Ja przygotowałam ją z jabłkiem, bo same płatki wydawały mi się zbyt trawiaste w konsystencji. Używałam jej jako dodatek do ciasta z owocami i do piernika z czekoladą. Nadaje charakterystyczną nutę smakową 🙂 Na tosty też można jej używać, chociaż osobiście wolę podawać ją jako dodatek – jest intensywna w smaku i lepiej z nim nie przesadzać 😉
Co zrobić z płatków róży
Róża idealnie komponuje się z truskawkami. Oba smaki są wyczuwalne i fajnie ze sobą współgrają smakowo.
Takie różano truskawkowe zestawienie znajdziesz w przepisie na Deser jaglany z różą i truskawkami. Przepis jest bez glutenu, mleka i cukru 🙂 Więc jeśli masz świeże płatki – do dzieła, a jeśli nie, możesz zamiennie użyć różanego przecieru z wodą.
Mówią, że od nadmiaru głowa boli – mnie tam nigdy nie bolała (od nadmiaru szczęścia oczywiście). Świeże płatki róży wykorzystałam nie tylko do stylizacji, ale też do przygotowania prawdziwie królewskiego deseru!
Różane ptasie mleczko jest wyjątkowe w smaku 😀 Ładnie wygląda i jeszcze lepiej smakuje. Kto nie jadł – warto zrobić!
Nikt pewnie nie lubi jak mu się coś psuje i marnuje – nadmiar płatków róży wysuszyłam na strychu. Wszystkie zioła najlepiej suszyć latem na strychu (szczęśliwi posiadacze strychu), gdzie nie ma bezpośredniego słońca, a jest przewiew i wysoka temperatura. Liście ziół czy płatki kwiatów np. róży, lawendy lub nagietka nie tracą wtedy koloru. Można też użyć piekarnika z termoobiegiem susząc w niskiej temperaturze ok. 50° C.
Płatki róży często są dodawane do mieszanek herbat ziołowych lub owocowych. W zeszłym roku udało mi się kupić takie wysuszone płatki różane luzem. Wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut – różana herbata gotowa. Jest intensywna w smaku, najlepiej wypróbować jaka ilość nam odpowiada lub dodawać ją do herbat ziołowych 🙂 Taka herbata ma działanie relaksujące, przeciwzapalne, moczopędne i lekko przeczyszczające.
Pomysł zmielenia wysuszonych płatków róży chodził za mną od dawna i tak też zrobiłam. Dobrze wyschnięte płatki zmieliłam w młynku. Docelowo zamierzam wymieszać je (przed podaniem) z cukrem pudrem (u mnie ksylitol) i użyć tego jako posypki do ciasta lub deseru. Taka posypkę robiłam już z liofilizowanych owoców więc myślę, że płatki różane tym bardziej się do tego nadają.
lifestyle
2019-04-14 at 19:02I get pleasure from, lead to I discovered just what I used to be taking a look for.
You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man.
Have a great day. Bye
boots sale
2019-04-11 at 10:27Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly
enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll
be subscribing in your rss feed and I’m hoping you write once more soon!