Zawsze gdy nie mam pomysłu co przygotować na następny wpis, pojawia się … prezent. Agrest, śliwki, teraz pigwa 🙂 Wtedy od razu wpadają mi do głowy 2 przepisy, choćby najprostsze. Tak było w przypadku kompotu z kwiatów czarnego bzu – w sieci zrobił furorę! Kompot? Kto by pomyślał. Może i pigwa ma taką szansę? Przygotowałam kruche ciasto z pigwą a la szarlotka. Pigwa jest bardzo twarda i tylko do takiego ciasta się nadaje, po wcześniejszej obróbce (!). Przyznam, że nie spodziewałam się, że niektóre kawałki po upieczeniu nadal będą twarde. Dlatego ważne jest, aby przed pieczeniem prawie rozgotować owoce. Wtedy całe ciasto będzie miało jednolitą, miękką konsystencję. Jak szarlotka.
Pigwa to taki dziwny owoc. Nadaje się głównie na przetwory i nalewki. Na surowo jest zbyt twarda do jedzenia. Ciężko też usunąć z niej gniazda nasienne. Za to w smaku, jest dla mnie czymś w rodzaju połączenia gruszki z melonem i cytryną. Nie przypomina mi niczego co do tej pory jadłam. Ciasto wygląda jak jabłecznik, ale ma ciekawszy smak niż jabłka. Jest przyjemnie kwaskowe, nie mdłe. Owoce gdy są twardsze, mają nieco grudkowatą konsystencję jak gruszki, ale po rozgotowaniu to wrażenie mija.
Jeśli nie macie dostępu do owoców pigwy, przepis można z powodzeniem wykorzystać na szarlotkę z jabłek. Jest mniej kaloryczna niż wcześniejsza wersja 😉 A równie smaczna. Albo zrobić całkiem inną wersję szarlotki – w słoiczku lub z brzoskwiniami. Co komu pasuje! Ostatecznie mogą być nawet gruszki.
Kruche ciasto z pigwą
Owoce pigwy mogą mieć też żółty, słoneczny kolor. Moje egzemplarze są intensywnie zielone, bardziej nawet niż jabłka. Pigwę nie należy mylić z pigwowcem. Jego owoce są znacznie mniejsze (jak śliwki).
Kruche ciasto z pigwą
Print RecipeIngredients
- Ciasto:
- *250 g mąki tortowej
- *100 g masła w temperaturze pokojowej
- *1 wiejskie jajko
- *75 g zmielonego ksylitolu
- *1 łyżka miodu
- *1 łyżeczka proszku do pieczenia
- Farsz:
- *1,5 kg pigwy (waga przed obraniem)
- *100 g ksylitolu
- Kruszonka:
- *70 g mąki
- *70 g masła
- *70 g ksylitolu
- *50 g posiekanych drobno migdałów
- *naturalny aromat migdałowy lub waniliowy
Instructions
Ciasto kruche szybko wyrób, najlepiej za pomocą malaksera.
Przełóż ciasto na stolnicę, zagnieć kilkakrotnie, po czym rozwałkuj na wymiar formy (można od razu na papierze do pieczenia), podsypując trochę mąką, żeby się nie kleiło.
Ciasto włóż do formy, ponakłuwaj widelcem i piecz od razu w temperaturze 180 °C, 17 - 20 minut aż lekko się zarumieni.
W tym czasie umyj i obierz pigwę, wydrąż gniazda nasienne (uwaga ciężko idzie!) i pokrój ją w cienkie plasterki.
Pigwę włóż do rondla, zasyp ksylitolem i praż do miękkości - około 20 minut lub dłużej.
Zagnieć palcami kruszonkę.
Na podpieczony spód wyłóż uprażoną pigwę, posyp kruszonką i ponownie wstaw do piekarnika.
Piecz 20 - 25 minut w tej samej temperaturze aż wierzch się zarumieni.
Notes
Użyłam formy 20x30 cm.
Karolina
2018-10-09 at 09:11Kilka dni temu upiekłam szarlotkę i do utartych jablek dodalam w trakcie ich gotowania kilka utartych drobniutko owocow pigwy.Dały boski aromat ! Trzeba tylko zetrzec pigwy na tarce o drobnych oczkach wtedy szybko się ugotuje w tym samym czasie co jabłka a jej kawalki w masie jabłkowej są niewyczuwalne-pozostaje kwaskowość i przepiękny zapach.ktory nadaje szarlotce zupełnie nowe oblicze.Wszyscy byli zachwyceni!
Gosia Zen w kuchni
2018-10-09 at 10:25Faktycznie Karolino to świetny sposób na pigwę, następnym razem tak zrobię! Pozdrawiam serdecznie 😀