Bez glutenu na słodko/ Desery/ Napoje

Kompot z pigwy plus deser z miodem i migdałami

kompot z pigwy

Nie sądziłam, że uda mi się w tym roku przygotować coś z pigwy. W dodatku to chyba najpiękniejszy owoc jaki ostatnio fotografowałam. Wygląda jak żywcem wyjęty z renesansowego obrazu. Czasem trudno uwierzyć jakie cuda potrafi stworzyć Natura. A my się zachwycamy nowym modelem samochodu lub smartfona 😉 Ja „jedynie” jestem uzależniona od swojego aparatu fotograficznego. To dzięki niemu mogę pokazywać świat swoimi oczami … Chyba tak to można ująć.

Kompot z pigwy jest nieco podobny w smaku do kompotu z gruszek (chociaż pigwa z gruszką nie ma nic wspólnego). To co wyróżnia go od kompotu z jabłek czy gruszek, to wyrazisty kwaśny smak, bardzo intensywny, jak po dodaniu sporej ilości soku z cytryny. Pigwa zawiera sporą ilość witaminy C, dlatego często nazywa się ją polską cytryną. Sok z pigwy z miodem, zaleca się spożywać przy przeziębieniu z kaszlem oraz grypie.

Oprócz kompotu i soku, z owoców pigwy można, a nawet trzeba przygotować powidła. Najpierw warto ją zetrzeć na tarce, zasypać cukrem lub ksylitolem na noc, a potem piec w płaskiej formie w piekarniku aż się rozpadnie. W takiej postaci często stosuje się pigwę jako dodatek do … herbaty. Nigdy tego nie robiłam, ale jeśli ktoś ma nadmiar pigwy, na pewno warto zrobić z niej przetwory! Pigwę można też użyć na świeżo: kilka cienkich plasterków zalać wrzątkiem razem z zaparzaną herbatą. Posłuży nam zamiast cytryny 🙂

Kompot z pigwy

Deser z pigwy

Szkoda wyrzucać ugotowane owoce pigwy – są smaczne i zdrowe, dlatego proponuję podać je polane miodem z blanszowanymi migdałami. Migdały, jeśli są w skórkach wystarczy namoczyć na kilka godzin w zimnej wodzie lub zalać wrzątkiem (będzie szybciej). Wtedy można łatwo je obrać i są bardziej chrupiące. Pigwa z miodem i migdałami świetnie pasuje jako dodatek do lodów lub budyniu – prosto i smacznie 😀

Przepis na kruche ciasto z pigwą znajdziesz tu: KLIK

Kompot z pigwy plus deser z miodem i migdałami

Wydrukuj Przepis

Składniki

  • *1,5 l wody
  • *4 pigwy (około 800 g przed obraniem)
  • *słodzidło do smaku (u mnie ksylitol)
  • Do podania:
  • *miód
  • *blanszowane migdały
  • *lody (opcjonalnie)

Instrukcje

1

Pigwę umyj, obierz ze skórki i wydrąż gniazda nasienne.

2

Pokrój ją w niezbyt duże ćwiartki, zalej wodą, dodaj ksylitol i gotuj do miękkości. 12-15 minut powinno wystarczyć, ale lepiej sprawdzić czy jest miękka.

3

Na deser: ugotowaną pigwę przełóż do salaterek, posyp migdałami i polej miodem. Pyszne!

 

You Might Also Like

  • Wypieki Beaty
    2018-10-10 at 15:18

    Pięknie się u ciebie prezentują te pigwy 🙂

    • Gosia Zen w kuchni
      2018-10-11 at 07:58

      Dziękuję Beato 🙂 Pigwa to moje odkrycie tego roku 😉 Nigdy wcześniej jej nie próbowałam.