Kuchnia roślinna/ Na zdrowie/ Napoje/ Tła fotograficzne

Herbata z lipy

herbata z lipy

Ziołowe herbaty np. z mniszka lekarskiego, stokrotki, na nerki i limfę oraz herbaty kwiatowe, wbrew pozorom cieszą się sporą popularnością na blogu. Dziś nowość – herbata z lipy. Delikatna w smaku i bardzo zdrowa, dodam, że jedna z moich ulubionych!

herbata z lipy

Herbata z kwiatostanu lipy ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, napotne i osłaniające błonę śluzową. Lipa działa również moczopędnie, przez co może obniżać ciśnienie tętnicze. Herbatę stosujemy najczęściej w stanach przeziębienia, zapaleniach gardła, krtani i oskrzeli.

herbata z lipy

Napar z lipy działa uspokajająco i wykrztuśnie. Dobrze jest wypić go z łyżeczką miodu, który dodajemy, gdy napar ma około 40 stopni, żeby miód nie stracił swoich zdrowotnych właściwości.

U nas w okresie jesienno zimowym lipa schodzi jak złoto 🙂 . Jak dzieci były małe, to często dostawały do picia lipę lub rumianek. Dlatego teraz nie mają oporu do picia ziołowych herbat. W sezonie gotowałam im też kompot z własnych jabłek. Po co kupować byle jakie napoje słodzone, barwione i aromatyzowane? Jak to mówią – czym skorupka za młodu nasiąknie … 😛

Herbata z lipy

herbata z lipy

Herbatka z lipy pobudza wydzielanie żółci, dlatego może się okazać pomocna przy problemach trawiennych i uczuciu zgagi. Warto też stosować lipę do kąpieli jako środek przeciwzapalny, antyseptyczny, nawilżający i osłaniający skórę suchą i skłonną do stanów zapalnych. Napar z lipy działa nawilżająco na skórę głowy oraz włosy, zmniejsza również łojotok 🙂

Herbata z lipy

Wydrukuj Przepis

Składniki

  • *kwiatostan lipy

Instrukcje

1

Łyżeczkę kwiatostanu lipy wsyp do szklanki, zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem 10 minut.

2

Przestudzoną herbatkę możesz dosłodzić naturalnym miodem.

herbata z lipy

Wskazówki dla osób początkujących:

miarka1 szklanka250 ml
forma mała keksówka12cm x 20 cm
forma duża keksówka12 cm x 30 cm
formatortownicaśrednica 25 cm

You Might Also Like