Bez glutenu/ Przystawki/ Smaki dzieciństwa/ Śniadania

Jajka faszerowane w skorupce

jajko faszerowane w skorupce

U nas w domu to po prostu hicior. Jajka faszerowane w skorupce, to trochę wyższa szkoła jazdy wśród faszerowanych jaj 😉 Niby nadzienie banalnie proste … a jednak rzadko pojawiają się na imprezowym stole.


Trzeba tu nieco wprawy i/lub odwagi, żeby przekroić ugotowane jaja w skorupce, która krucha i twarda jest zarazem. Najlepiej użyć dużego, ostrego noża – idealny byłby z ząbkami jak piła – i po chwilowym „piłowaniu” skorupki, zdecydowanym ruchem trachnąć jajko na pół. Tylko tyle i aż tyle.


Przecięte jajka trzeba ostrożnie wydrążyć łyżeczką tak, żeby nie połamać i tak już spękanej skorupki 😉 Ale potem to już tylko z górki, prościzna 😉 Jajka najlepiej smakują na ciepło lub w temperaturze pokojowej, chociaż wyjęte z lodówki można podgrzać ponownie na maśle klarowanym. I tu mała dygresja – czy warto zrobić sobie wcześniej masło klarowane? Tak, zdecydowanie tak – zrobić, a nie kupić. Odsyłam do linku, ponieważ smak i zapach domowego masła klarowanego jest absolutnie bezkonkurencyjny!

Zobacz też jajka w sosie tatarskim oraz zupę chlebową z chrzanem.

Jajka faszerowane w skorupce

jajko faszerowane w skorupce

Jajka faszerowane w skorupce

Print Recipe

Ingredients

  • *10 ugotowanych na twardo jaj
  • *1 łyżka majonezu
  • *4-5 cm kawałek zielonej części pora
  • *sól różowa i pieprz do smaku
  • *bułka tarta (bezglutenowa) lub mielone orzechy/migdały
  • *masło klarowane

Instructions

1

Każde jajko przekrój wzdłuż skorupki na pół, używając do tego ostrego i masywnego noża, najlepiej z ząbkami (jak piła). Dobrze jest przez chwilę "piłować" miejsce nacięcia w skorupce, wtedy skorupka mniej pęka.

2

Przecięte jajka w skorupce delikatnie wydrąż za pomocą łyżeczki, pozostawiając pustą wydmuszkę na farsz.

3

W malakserze drobno zsiekaj pora, dorzuć jajka oraz przyprawy i miksuj do uzyskania jednolitej pasty.

4

Do masy dodaj majonez i dokładnie wymieszaj.

5

Połówki skorupek wypełniaj farszem, wyrównaj, zanurz w tartej bułce lub mielonych orzechach i smaż na rozgrzanym maśle na rumiano. Jeśli użyjesz orzechów, uważaj aby ich nie przypalić.

6

Jajka podawaj z rzeżuchą, sosem chrzanowym i świeżą sałatą.

jajko faszerowane w skorupce

Na zdjęciach w roli głównej dzwoneczki oraz mój kuchenny motyl. Całość w jasnej, biało fioletowej tonacji z różowymi i zielonymi akcentami. Trochę romantycznie wyszła cała stylizacja, zupełnie niespodziewanie dla mnie, albowiem to piękne, ażurowe krzesło miało posłużyć do zimowej stylizacji na … śniegu!

Zabrakło mi jednak motywacji i chartu ducha 😉

You Might Also Like