Może nie jestem ekspertem od ciast bezglutenowych, ale przy odrobinie fantazji uważam, że można upiec ciasto przypominające w smaku i wyglądzie to z cukierni. Najgorsze były początki, żeby znaleźć mąkę, która nie „zepsuje” smaku ciasta. Bezglutenowcy na pewno rozumieją, co mam na myśli 🙂 Biszkopt orzechowy z kremem budyniowym bez mleka, to jak do tej pory najlepsze bezglutenowe ciasto na blogu. Trzeba tylko trzymać się przepisu – koniecznie ubić białka na sztywno, a potem uważać, żeby nie stracić tego napowietrzenia. Jak w biszkopcie, z tym, że orzechy są cięższe i tłustsze od mąki, dlatego muszą mieć „sztywną konstrukcję” z białek w cieście.
Inną wersją tego ciasta jest biszkopt z kremem czekoladowym, więc w zależności od tego jaki krem preferujesz, taki przepis wybierz. Jeśli ktoś używa nabiału w kuchni, może zrobić tradycyjny krem z mascarpone jak w przepisie na biszkopt z kremem i owocami.
Budyń na bazie kaszy jaglanej to sprawdzony już przeze mnie patent na krem do ciasta. Można go utrzeć z masłem jak zwykły budyń lub postąpić jak w przepisie niżej. I tak będzie smakował 🙂 W zasadzie nikt nie wyczuwa różnicy.
Ponieważ święta tuż tuż, w końcu listopad – stylizacja świąteczna, jak widać 🙂 Jak zwykle u mnie, trochę nietypowa, bo kto stylizuje na czerń i srebro? Dekadencko wyszło! I mogłam pozwolić sobie do woli na mój ulubiony bokeh. Dodatki retro doskonale uzupełniły stylizację z tymi współczesnymi. Powiem szczerze – ciasto to tylko dodatek do tych zdjęć 😀
Biszkopt orzechowy z kremem budyniowym bez mleka
Biszkopt orzechowy z kremem budyniowym
Print RecipeIngredients
- Spód (blacha 24x34 cm):
- *5 jaj "zerówek"
- *130 g zmielonych orzechów włoskich
- *30 g mąki (skrobi) ziemniaczanej lub 3 łyżki tartej bułki
- *120 g ksylitolu zmielonego na puder
- Krem:
- *1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej
- *1 szklanka soku pomarańczowego
- *2 łyżki ksylitolu
- *2 łyżki masła (użyj klarowanego jeśli masz alergię na laktozę)
- Polewa (składniki w temperaturze pokojowej):
- *50 g gorzkiej czekolady
- *2 łyżki masła
- *1 łyżka oliwy
- *3 łyżki zmielonego na puder ksylitolu
Instructions
Orzechy wymieszaj w misce z tartą bułką lub mąką.
Białka jaj ubij na sztywno z odrobiną soli, dodając pod koniec ubijania połowę porcji ksylitolu.
Osobno utrzyj żółtka z pozostałym ksylitolem.
Do masy żółtkowej dodaj mieszankę orzechową i krótko zmiksuj.
Następnie dodawaj po łyżce ubitej piany z białek i wmieszaj ją szpatułką.
Gdy zużyjesz połowę piany, a masa orzechowa wyraźnie się "rozluźni", wmieszaj pozostałą pianę szpatułką. Uważaj, żeby piana nie opadła, mieszaj z wyczuciem.
Ciasto wyłóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia i piecz od razu 35-40 minut w temperaturze 175°C. W połowie pieczenia przykryj ciasto papierem z wierzchu, żeby za mocno nie zbrązowiało.
Po upieczeniu ostudź ciasto, a potem delikatnie je odwróć np. na dużą deskę i usuń papier.
Kaszę upraż w rondelku potrząsając od czasu do czasu (około minuty), dwukrotnie przepłucz i zalej sokiem. Dodaj ksylitol i gotuj pod przykryciem 10 minut.
Jeśli kasza wchłonęła cały płyn dolej ze 2 łyżki soku, dodaj masło i porządnie zblenduj na gładki krem.
Biszkopt podziel na pół. Spód posmaruj ciepłym kremem (po ostudzeniu zesztywnieje), przykryj drugim blatem i dociśnij.
W rondelku umieść składniki na polewę, podgrzewaj na małym ogniu mieszając. Gdy masło się rozpuści zdejmij z ognia i dokładnie wymieszaj. Polewa nie powinna być gorąca.
Polej ciasto polewą i włóż do lodówki. Polewa zastygnie, nie będzie się kleić, ale pozostanie elastyczna.