Bez glutenu/ Do chleba/ Stylizacje

Domowy paprykarz bez ryby

domowy paprykarz bez ryby

No właśnie, zrobiłam w końcu porządny domowy paprykarz bez ryby, a pachnie … rybą! Buszując w sieci w poszukiwaniu jakichś inspiracji, nagle mnie olśniło – przecież wodorosty wakame, które kupiłam kiedyś specjalnie do gotowania ze strączkowymi (zmiękczają ich twardą, ciężkostrawną łupkę) mają „rybi” zapach i smak. W zupie fasolowej nie bardzo mi to pasowało, ale w wegańskiej wersji paprykarzu i owszem 😀 Domowy paprykarz bez ryby o rybim smaku – w zależności od tego jak bardzo nam na nim zależy, dodamy mniej lub więcej wakame. Wodorosty są wygodne w użyciu, bo w sprzedaży są w formie wysuszonej i mogą leżeć miesiącami w szafce. Przed użyciem wystarczy je namoczyć, a potem ugotować. Voilà!

Przepis może okazać się przydatny, jeśli bardzo chcemy zjeść domowy paprykarz, a nie mamy akurat ryby, lub jeśli nie chcemy lub nie możemy jeść ryb, a mamy sentyment do „starych” smaków. Może być też przydatny dla niezdecydowanych jeszcze na kuchnię wegetariańską, którym trudno odnaleźć się w bezmięsnych smakach… Ten paprykarz wygląda i smakuje podobnie jak pierwowzór, czyli sławetny paprykarz szczeciński, a jednak nie ma w nim ryby! Eureka! No cóż, dla mnie to odkrycie choć to żadna nowość 😉

A tak nawiasem mówiąc – ludzie chętniej lubią to co już znają. Dotyczy to także kuchni. Jeśli ktoś jest zmuszony przejść na jakąś eliminacyjną dietę np. bezglutenową, najpierw uparcie szuka przepisu na ukochane bułeczki czy chleb, których jeść nie może (też tak miałam), a potem wielkie … rozczarowanie. Niestety te bez glutenu nie smakują tak samo! Podobnie jak jajecznica z tofu (tofucznica) niewiele ma wspólnego z oryginałem – więcej, jest od niego lata świetlne odległa w smaku – choć na zdjęciu wygląda podobnie. Zwróć uwagę czy aby na pewno użyte przez Ciebie zamienniki są zdrowe? No cóż, na soję nikt mnie nie namówi. Moja rada – szukaj nowych rozwiązań i smaków, a być może odkryjesz Morze Przyjemności. Jak ja 🙂

*Wspólnym środowiskiem wodorostów (alg morskich) jest ocean. Zawierają bogactwo minerałów, witamin i aminokwasów, a także są wartościowym źródłem jodu, wapnia i żelaza. Wakame, o którym dziś mowa, ma oliwkowy kolor i rośnie w stosunkowo płytkiej wodzie do głębokości 6 m. Jego pędy przypominają skrzydła o długości około 50 cm.

Natura termiczna wakame jest bardzo ochładzająca. Smak słony. Działa moczopędnie, nawilża suchość, zmiękcza stwardniałe tkanki i masy, wzmacnia płyny Yin, przekształca i rozpuszcza patogenny śluz (stosowany przy kaszlu z żółtą lub zieloną wydzieliną), przeciwdziała powstawaniu narośli i guzów. Zawiera bardzo dużo wapnia (10 razy więcej niż mleko) oraz niacynę i tianinę. Zapewnia zdrowe włosy i skórę.

W tradycji japońskiej używano wakame do oczyszczania krwi matki po urodzeniu dziecka.

Domowy paprykarz bez ryby

W kuchni wakame wykorzystuje się do zmiękczania fasoli i wszelkiego rodzaju twardych włókien pokarmowych, które gotuje się z jego dodatkiem. Przed użyciem należy wakame namoczyć przez kilka minut.

Domowy paprykarz wegański z rybą bez ryby

Print Recipe
Cooking Time: 15-20 minut

Ingredients

  • *1/2 szklanki ryżu (u mnie jaśminowy)
  • *1 średniej wielkości marchew starta na tarce
  • *1 cebula drobno pokrojona
  • *1/2 czerwonej papryki pokrojonej w kostkę
  • *wodorosty wakame, 2-3 łyżeczki zmielonego proszku (opis niżej)
  • *1/2 szklanki bulionu lub wody
  • *2-3 łyżeczko koncentratu pomidorowego (lub więcej, jeśli lubisz)
  • *sól himalajska do smaku, 1 łyżeczka suszonego tymianku, pieprz, 1/3 łyżeczki papryki wędzonej (lub ciut więcej)
  • * oliwa z oliwek do smażenia

Instructions

1

Kilka wodorostów wakame zmiel w młynku - tyle, żeby wyszło 2-3 łyżeczki drobinek. Wsyp je do 1/2 szklanki wody i mocz 5 minut lub od razu namocz je w wodzie w całości.

2

Ryż opłucz i ugotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu, razem z wodorostami i wodą w której się moczyły. Odcedź.

3

Na patelni rozgrzej oliwę, wrzuć cebulę i smaż do zeszklenia.

4

Dodaj marchew i paprykę, smaż 2 minuty mieszając.

5

Dodaj przyprawy (oprócz pieprzu), zalej bulionem i duś pod przykryciem do miękkości (12-15 minut).

6

Na końcu dodaj koncentrat, wymieszaj, zagotuj i wsyp ugotowany ryż.

7

Solidnie dopraw pieprzem, dokładnie wymieszaj. Podawaj z ulubioną zieleniną np. szczypiorkiem czy natką pietruszki.

Notes

Jeśli wakame gotowały się z ryżem w całości, nie zmielone - należy je wyjąć po ugotowaniu. Ryż i tak już będzie nimi "pachniał". Ale jeśli chcesz, możesz je pokroić i dodać do paprykarzu.

Stylizacja prosta (jak na moje możliwości 😉 ) wręcz ascetyczna jak stwierdził małżonek. Udało mi się jeszcze wykorzystać bukiet tulipanów, które po rozwinięciu przypomniały mi … maki. Przyroda jest niesamowita, a raczej mutacje genetyczne 😉 Wykorzystałam tylko dzienne światło oraz dużą srebrną blendę odbijającą światło z okna, choć pogoda była chimeryczna – raz pełne słońce, raz chmury. I właśnie te zdjęcia przy zachmurzonym niebie, wyszły najlepsze w moim południowym pokoju. Wszystkie gadżety takie mini. Mini stołeczek, mini garnuszki. Jak dla kota 😀 chociaż wolałam go tu nie zapraszać – wiadomo dlaczego. No i biel. Biel jest taka uniwersalna, czysta, lekka i jasna! Niemal czuć wiosnę.


*Informacje pochodzą z książki Odżywianie dla zdrowia , tradycje wschodnie i nowoczesna wiedza o żywieniu – Paul Pitchford

 

 

You Might Also Like

  • Beata z RodzinnieRoślinnie
    2019-01-31 at 01:18

    Diabeł tkwi w szczegółach.
    Urzekł mnie ten „trójząb”! 🙂

    • Małgosia zen w kuchni
      2019-01-31 at 10:42

      Haha 😀 muszę go jeszcze gdzieś użyć, bo już prawie o nim zapomniałam!