Bez glutenu/ Smaki dzieciństwa/ Śniadania

Jajecznica z kurkami

jajecznica z kurkami

Zapomniałam już, kiedy ostatni raz jadłam kurki, a tu bach – prezent 🙂 No i co tu zrobić z kurkami? Jak to co – jajecznicę! No to jest, jajecznica z kurkami a’ la zen w kuchni. Potrzebujecie tylko smacznych, wiejskich jaj, dobrego masła i garść świeżutkich kurek. Reszta to banał.

jajecznica z kurkami

Kurki świeżo zebrane w lesie przez znajomego, żadne tam z marketu. Ja pamiętam jeszcze za pacholęcia wyprawy do lasu z moją ciotką. Zawsze nazbierała jakichś grzybów, a potem smażyła je na samym tłuszczu, bez mąki i śmietany. I taki smak pamiętam, i takie smakują mi najlepiej. Chociaż stali czytelnicy wiedzą, że fanką grzybów nie jestem, bo ponoć nie ma grzybów jadalnych, są tylko mniej trujące 😉

Jajecznica z kurkami

jajecznica z kurkami

À propos grzybów wszelakiej maści uznawanych za „święte”. Muchomorki, ayahuasca i inne psychodeliki – żadne ha-lucy-no-geny nie są nikomu do niczego tu potrzebne. Jedynie rogatemu „Luckowi bez genów”. Taka rozkmina. Wszystko rozbija się o nasz genom, nasze DNA jest najważniejsze, nie pozwólmy go zepsuć wodzirejom czy głupawym „autorytetom” z yt czy tv.

Jajecznica z kurkami

Print Recipe
Serves: 1 porcja

Ingredients

  • *3 wiejskie jajka
  • *100 g kurek
  • *garść posiekanego szczypiorku
  • *masło klarowane
  • *1/2 posiekane chili (opcja)
  • *sól różowa i świeżo mielony pieprz do smaku

Instructions

1

W celu oczyszczenia, kurki włóż do naczynia, posyp je solą i zalej wrzątkiem, krótko przemieszaj i wylej na durszlak. Ewentualnie przepłucz zimną wodą. Kawałki ziemi i brudu powinny się odkleić.

2

Mniejsze kurki pozostaw w całości, większe przekrój na pół, odcinając końcówkę trzonka.

3

Na patelni rozgrzej masło, dodaj kurki i smaż na dużym palniku aż zaczną pachnieć i odparują. Myślę, że nie więcej niż 5 minut.

4

Jajka roztrzep, dopraw solą i pieprzem, wylej na kurki i smaż do pożądanej konsystencji. Niektórzy lubią dobrze ścięte, inni mniej.

5

Pod koniec smażenia wsyp szczypior oraz chili (opcjonalnie). Podawaj od razu.

Notes

Jeśli chili dodasz do smażenia kurek, potrawa będzie w całości ostra. Moim zdaniem chili wyostrza, ale "zabija" też wszystkie inne smaki i jest zbyt dominująca. Dlatego wolę dodać ją na końcu lub pominąć, jeśli nie mam ochoty.


Od dzieciństwa jesteśmy tak programowani, żeby nie ufać sobie, nie zadawać pytań i wierzyć ślepo „autorytetom”. Próby samodzielnego myślenia i nieposłuszeństwa są tłumione w zarodku. Potrzeba dużo siły i odwagi, żeby wyjść z tego schematu. Nie każdy zda egzamin z życia.

jajecznica z kurkami

You Might Also Like