Mniszek lekarski to inaczej popularny mlecz, znienawidzony przez pedantycznych właścicieli trawników 😉 . Jest tak popularny, że mało kto kojarzy go z ziołolecznictwem. A szkoda. U mnie herbata z mniszka lekarskiego, to podstawowy składnik domowej apteczki.
Korporacje doprowadziły ludzi do błędnego myślenia. W naturze żaden „chwast” nie jest zbędny. Wystarczy sięgnąć do ziołolecznictwa Hildegardy czy innych mnichów mających dostęp do „wiedzy tajemnej”. Zielarki, Szeptuchy, Znachorki – raczej źle nam się kojarzą. Dlaczego? Bo tak przedstawiane są w wymyślonych książkach i filmach. Bardziej jak czarownice niż lekarki, ciekawe czemu? Wydaje nam się, że czasy ciemnoty dawno minęły, a tu nic bardziej mylnego …
Herbata z mniszka lekarskiego
Cóż, wracając do mniszka – jest nieocenionym ziołem detoksykacyjnym. Intensywnie oczyszcza wątrobę i nerki. Ma działanie żółciopędne i moczopędne, co jest kluczowe przy obrzękach. Pobudza trawienie, dlatego jest polecany przy niestrawności. Herbatka z mniszka reguluje wypróżnianie, a także jest pomocna przy hemoroidach.
Surowe liście, w sezonie warto dodawać do sałatek. Mają gorzki posmak, ale jeśli komuś to nie przeszkadza, na pewno wyjdzie mu na zdrowie! Z kwiatów można zrobić syrop na przeziębienie, ale ja zdecydowanie wolę używać korzeń. Suszone liście mniszka można wykorzystać w mieszance na nerki i limfę.
Korzeń mniszka kupujemy w aptece lub sklepie z ziołami. Jeśli zależy nam na czyszczeniu wątroby, warto dokupić jeszcze korzeń łopianu. Łyżeczkę mniszka (lub obu ziół), zalewam szklanką zimnej wody i gotuję pod przykryciem 5 minut. Potem studzę i przecedzam. Taką herbatkę wypijam w ciągu dnia, małymi porcjami.
Jak długo? Na ile starczy nam cierpliwości 🙂 Zioła na nerki i limfę powinno się pić przez 6 tygodni. Osobiście stawiam na samoobserwację. Jeśli coś mi nie pasuje, czuję się znacznie gorzej – przerywam kurację i wracam do niej jak uznam za stosowne. Jeśli widzę poprawę samopoczucia, czuję, że mi służy, kontynuuję kurację.
Herbata z mniszka lekarskiego
Wydrukuj PrzepisSkładniki
- *1 łyżeczka suszonego korzenia mniszka lekarskiego
- *1 szklanka wody
Instrukcje
Korzeń mniszka zalej wodą i doprowadź do wrzenia.
Gotuj na małym ogniu pod przykryciem 5 minut.
Herbatę odstaw do przestudzenia, następnie przecedź.
Popijaj małymi łykami w ciągu dnia lub po posiłku dla lepszego trawienia.
Przy detoksie nie zawsze jest poprawa samopoczucia. Czasem, gdy wyrzut toksyn jest zbyt duży, następuje kryzys. Stosując wszelkie kuracje trzeba być elastycznym. Intoksykacja organizmu jest tak samo niebezpieczna jak zatrucie. Jednak skoro istnieje takie zjawisko jak intoksykacja, znaczy to tylko tyle, że w organizmie jest bagno.
Nikt nam nie mówił w szkole, że powinniśmy oczyszczać organizm. Lewatywa, posty – to metody stare jak świat. I jeśli ten świat ma przetrwać, musimy wrócić do naszych korzeni …
A ja polecam korzeń mniszka!