Bezglutenowe słodkości/ Kuchnia roślinna/ Na zdrowie/ Napoje/ Plener/ Przetwory/Sosy

Syrop z kwiatów czarnego bzu

syrop z kwiatów czarnego bzu

Najpierw pojawił się kompot, teraz przyszła pora na syrop z kwiatów czarnego bzu, który ma zastosowanie kulinarne i lecznicze zarazem. Dostępny powszechnie (za darmo) przeżywa swój renesans (i słusznie!). Na blogu znajduje się też przepis na Sok i dżem z czarnego bzu.

Czarny bez ma działanie oczyszczające, napotne, moczopędne, przeciwzapalne, likwiduje zaparcia oraz zmniejsza przekrwienie, co jest pomocne przy przeziębieniach i katarze. Przynosi ulgę w suchym kaszlu. W zielarstwie wykorzystuje się kwiatostan czarnego bzu, korzeń, liście i korę, ale najczęściej jego owoce. Syrop z bzu można pić po rozcieńczeniu wodą, na chłodno latem jak lemoniadę lub dodając zimą do gorącej herbaty. Ma przyjemny i bardzo oryginalny smak – to też jego zaleta, bo o syropie z mniszka nie można tego powiedzieć 😉

Ja od lat do przetworów używam ksylitolu zamiast cukru. Fakt, jest droższy od cukru, ale po pierwsze nie zakwasza organizmu i nie szkodzi tak jak zwykły cukier, a po drugie – jeszcze żaden słoik z ksylitolem nigdy mi się nie zepsuł ani nie spleśniał 🙂 W zasadzie żadnych grzybów na ksylitolu nie wyhodujesz, także w organizmie. Kwiaty czarnego bzu zrywamy z dala od ulic, żeby uniknąć zanieczyszczeń, ale to na pewno wiecie. Jeśli syrop ma mieć działanie lecznicze, nie polecam wrzucać do niego cytryn ze skórą. Cytrusy dostępne u nas mają tak dużo chemii na sobie, że nie sposób tego wyszorować czy wypłukać. Ja zazwyczaj używam cytryn bio, które szybciej się psują (niestety), ale i tak skórkę z nich wykorzystuję sporadycznie. Tyle wstępu. Zapraszam teraz do mojego ogrodu 😀

syrop z kwiatów czarnego bzu

Syrop z kwiatów czarnego bzu

syrop z kwiatów czarnego bzu

syrop z kwiatów czarnego bzu

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Wydrukuj Przepis

Składniki

  • *30-40 baldachów kwiatów czarnego bzu (dobrze rozwiniętych)
  • *2 litry wody
  • *1 kg ksylitolu (można trochę mniej)
  • *3 cytryny

Instrukcje

1

Świeżo zerwane kwiaty odstaw na pół godziny w celu pozbycia się niechcianych "lokatorów". Kwiatów nie płucz, usuń tylko zanieczyszczenia lub uschnięte części.

2

Kwiaty oberwij do garnka za pomocą widelca, żeby nie wrzucać łodyżek, które są gorzkie i zawierają substancje toksyczne. Bez obaw i tak po zagotowaniu substancje te się zneutralizują.

3

Oberwane kwiaty zalej wrzątkiem i pozostaw w garnku przynajmniej na noc w chłodnym miejscu.

4

Następnego dnia przecedź wywar, dodaj sok z cytryn, ksylitol i zagotuj.

5

Od razu nalewaj syrop do czystych słoiczków, zakręcaj i odwracaj do góry dnem ułożone na ręczniku kuchennym.

syrop z kwiatów czarnego bzu

syrop z kwiatów czarnego bzu

syrop z kwiatów czarnego bzu

U nas kwiaty zaczynają przekwitać, pozostaje czekać na owoce!

syrop z kwiatów czarnego bzu

Strona główna » Bezglutenowe słodkości » Syrop z kwiatów czarnego bzu
miarka1 szklanka250 ml
forma mała keksówka12cm x 20 cm
forma duża keksówka12 cm x 30 cm
formatortownicaśrednica 25 cm

Może Ci się też spodobać

No Comments

Leave a Reply