Bez glutenu/ Smaki dzieciństwa/ Śniadania

Twarożek wiosenny z czosnkiem niedźwiedzim

twarożek wiosenny z czosnkiem niedźwiedzim

Nareszcie jest! Zieloniutki, świeży i całkiem za darmo, jeśli masz w ogródku. Niedźwiedzi czosnek – skąd taka nazwa? Ponoć był pierwszym posiłkiem niedźwiedzi budzących się z zimowego snu. Kojarzy mi się z zielskiem zbieranym onegdaj przez zielarki, wiedźmy, szeptuchy … W końcu to cebula czarownic. Niemal poczułam się jak jedna z nich, przyrządzając to bezcenne zioło. A w ogóle po co robić w domu twarożek wiosenny z czosnkiem niedźwiedzim, skoro półki w marketach uginają się od smakowych serków?

Bo ceną za smaki, aromaty, barwniki i stabilizatory jest nasze zdrowie. Szlachetne zdrowie 🙂

Szlachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz. (…)

Gdzie nie masz siły,

I świat niemiły.

Pamiętacie Kochanowskiego? Prorok jakiś? 😉

Twarożek wiosenny z czosnkiem niedźwiedzim

Myślałam, że skoro ja wiem, że jedzenie ma kolosalny wpływ na jakość naszego zdrowia, to większość ludzi też to wie. Gorzej, większość ludzi nie kojarzy tych zależności. Jeszcze gorzej, większość lekarzy również. Więc jak mają nas leczyć, skoro brak im fundamentalnej wiedzy choćby o żywieniu? O tym, że człowiek jest całością, a nie poszczególnymi organami … Obserwuję różnych ludzi wokół i co widzę – ludzie 80+ wymagają stałej opieki, są niedołężni lub co najwyżej wegetują przed telewizorem. Ludzi 70+ zaczyna ubywać, podobnie jak tych 60+. Umierają zanim doczekają emerytury lub tuż potem. Rak, zawał, udar i ciul wie co. Ludzie 40+ i 50+ to głównie nałogowcy, spora liczba z nadwagą i/lub różnymi dysfunkcjami (kolan, barku, bioder), bólami, depresją, nadciśnieniem, cukrzycą. Jeszcze prą do przodu, ale coraz wolniej. A nastolatki? Alergie, depresje, migreny. Plagą są choroby tarczycy w różnym wieku. A farmacja rozkwita, niczym chwasty na kompostowniku.

Kochani, nie walczymy dziś o długość życia, ale o jego jakość. O godne życie, bez bólu, bez cierpienia, radosne. Ja wcale nie chcę dożyć setki, chyba, że będę wyglądać i czuć się jak trzydziestka 😛 Nie inaczej!

Na blogu znajdziesz jeszcze pesto z czosnku niedźwiedziego, chlebek pełnoziarnisty z czosnkiem niedźwiedzim oraz szparagi w niedźwiedzim beszamelu.

Twarożek wiosenny z czosnkiem niedźwiedzim

Print Recipe

Ingredients

  • *20 dkg świeżego twarogu (najlepiej tego na wagę)
  • *20 listków czosnku niedźwiedziego
  • *1 świeży ogórek
  • *4-5 rzodkiewek
  • *sól różowa, pieprz
  • *3-4 łyżki kwaśnej śmietany lub jogurtu
  • *kiełki rzeżuchy

Instructions

1

Ogórek i rzodkiewki pokrój w drobną kostkę.

2

Czosnek posiekaj w cienkie paseczki.

3

Twarożek rozgnieć widelcem, dodaj pozostałe składniki i wymieszaj. Dopraw do smaku.

4

Przechowuj w lodówce, najlepiej w pojemniku próżniowym.

You Might Also Like