Lifestyle

Szukając Wiosny

szukając wiosny

Nic tak nie wycisza i stabilizuje jak kontakt z naturą 🙂 Wybrałam się na pierwszy w tym roku, długi spacer po lesie … szukając wiosny. I wiecie jak to jest – kto szuka ten znajdzie.


Mój ulubiony las, w którym od końca marca rośnie czosnek niedźwiedzi, teraz pokryły przebiśniegi – widok naprawdę bezcenny 🙂 Wszędzie szaro buro i całe połacie kwitnących na biało kwiatów, aż chce się żyć po zimowym letargu.

szukając wiosny

Przyroda wciąż ta sama, co roku ten sam cykl, tylko my już nie jesteśmy tacy sami … ale tak właśnie miało być. Niestety, jeśli ktoś czerpie swoją wiedzę z telewizji, niczego prawdziwego, ani wartościowego się nie dowiedział. Ja od ponad 10 lat nie oglądam telewizji, nie słucham radia i żyję. Nie jem mięsa i żyję, nie choruję, a więc nie korzystam z usług pseudo medycznych. Jajka kupuję ze sprawdzonej, wiejskiej hodowli. Kochani, wspierajmy naszych, lokalnych rolników!


Przez cały ten, już 2 letni cyrk, przechodzę stabilnie, bez strachu i bez zaskoczenia (jak się zna historię). Bezpieczeństwo i stabilizacja to iluzja. Należy się nauczyć jak najszybciej reagować na pojawiające się zmiany i wykorzystać pojawiające się nowe możliwości. Wszystko jest w ciągłym ruchu, a to co „stoi” od lat, po prostu „gnije” i „obumiera”. Jest tak wiele zniszczonych dziedzin do poprawki, że nie wiadomo w co wsadzić ręce. Fatalne szkolnictwo, fatalna „służba zdrowia”(raczej choroby), fatalna żywność itede … Na wszystko jest sprawdzony sposób, czyli metoda kaizen – małymi kroczkami do przodu.


Zamiast sprzątać całą szafę, posprzątaj 1 szufladę, jutro następną, a pojutrze weź się za półki. Takim sposobem, stosunkowo małym wysiłkiem można wysprzątać całą kuchnię. I tak można organizować „sprzątanie” i naprawianie wszystkiego, co się w systemie zepsuło i wywaliło. Przy okazji wyrzucamy to, co się nie sprawdziło lub jest zbędne.


Idąc po lesie, zdumiewa mnie ilość śmieci jakie wyrzucają ludzie! Wszędzie pełno plastikowych butelek 🙁 Edukujmy nasze dzieci poprzez pracę – szkoły powinny regularnie brać udział w akcjach sprzątających – czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

Szukając rozwiązań

Jeśli nauczymy dzieci dbania o czystość, czy jako dorośli pojadą do lasu zostawić po sobie chlew? Raczej nie. Czy jeśli będziemy dzieci uczyć poprzez zadawanie pytań i zachęcać do poszukiwania odpowiedzi, będą ślepo ufać we wszystko, co usłyszą? Z pewnością nie!

szukając wiosny

Jeśli coś jest słabe, „kuleje”, szwankuje, nie radzi sobie z rzeczywistością i wymaga pomocy – pomagajmy. Jest jedno ale – daj głodnemu wędkę, nie rybę, inaczej nigdy sobie nie poradzi. Jednorazowo można mocniej zasilić potrzebującego, jednak na dłuższą skalę, należy pokazać mu możliwości, jak może samodzielnie stanąć na nogi i stać się silnym. Znam mnóstwo ludzi, którzy przeszli w tryb „pasożytniczy” i nie zrobią absolutnie nic, żeby polepszyć swoją sytuację.

szukając wiosny

Zawsze najtrudniej jest spojrzeć prawdzie w oczy 🙂 Trudno uwierzyć, że ktoś (media, politycy, znajomi) nas oszukał, wykorzystał, okłamał. Jednak zaufanie, ślepa wiara i naiwność to cechy DZIECIĘCE. Fajnie jest być beztroskim dzieckiem i ufać „autorytetom”, a cholernie trudno dorosnąć i zacząć samodzielnie myśleć. Uczyć się, analizować, wyciągać wnioski i wykorzystywać wiedzę w praktyce.

Trudno jest weryfikować informacje, jeśli ciągle natrafiamy na gnijące bagno. Komu zatem wierzyć? Nikomu 🙂 To wiedza czyni nas silnymi 🙂 Uwierz w siebie, zaufaj sobie, dopuść do głosu stłumioną intuicję. I nie przestawaj się uczyć.


Jeśli ktoś ci mówi – pożycz mi pieniądze, ale nie dam ci gwarancji na ich zwrot – pożyczysz mu?

Jeśli koś ci mówi – zjedz to ciasto, ale jak się zatrujesz, to będzie twoja wina – zjesz je?

Wystarczy pomyśleć, żeby nie narobić sobie biedy – tylko tyle i aż tyle. Każdy ponosi konsekwencje swoich wyborów. Brak wyboru, to też wybór.

szukając wiosny

Szukając wiosny


Cóż, póki co znalazłam jedynie strzępki zielonego mchu, resztki paproci i pojedyncze kłosy zielonej trawy. Wszędzie dominuje sjena palona w różnych, mniej lub bardziej wypłowiałych odcieniach. Na razie widać tylko szare „kotki” i kępki bialutkich przebiśniegów.

szukając wiosny

Życie odradza się w swoim naturalnym cyklu, odrodzimy się i my. Mądrzejsi, silniejsi, lepsi.

szukając wiosny

You Might Also Like