Bez glutenu na słodko/ Przetwory/ Wegańskie

Marmolada z pigwy

marmolada z pigwy

W tym roku roku dostałam od sąsiadów sporo pigwy, leżakuje w piwnicy i czeka na wykorzystanie. Po pysznym kompocie z pigwy i kruchym cieście z pigwą, przyszła kolej na przetwory. Marmolada z pigwy jest bardzo łatwa w wykonaniu, wystarczy pigwę zetrzeć na tarce i rozgotować do miękkości. Nawet nie trzeba jej odparowywać jak śliwki czy truskawki, z których długo smaży się powidła. Można też wymieszać ją z jabłkami, jeśli mamy za mało owoców pigwy, a zależy nam na większej ilości marmolady.

marmolada z pigwy

Pigwa ściemniała natychmiast po obraniu – błyskawicznie się utlenia, ale uznałam, że skoro ma dużo witaminy C, nie ma sensu skrapiać jej cytryną. Widać taki gatunek – w sumie o smak chodzi, nie o kolor 😉 W trakcie gotowania sprawdzałam czy nie czuć charakterystycznych grudek; po około godzinie pigwa dostatecznie zmiękła. Nie trzeba jej przecierać ani miksować, bo przecież była wystarczająco rozdrobniona.

marmolada z pigwy

To już chyba ostatnie kwiaty jakie udało mi się znaleźć w październiku i …….. znowu trzeba będzie czekać do wiosny. Życie to przemijanie i czekanie? Już jako dziecko zauważyłam powtarzalność kolei losu, chodziło o to, że ktoś ma dzieci, potem one dorastają i też mają dzieci. I tak w kółko. Stwierdziłam wtedy, że to NUDNE! 😀 Takie przewidywalne? Jakbyśmy z góry mieli wyznaczony los. Coś w tym jednak jest …

zen w kuchni

marmolada z pigwy

Marmolada z pigwy

marmolada z pigwy

Marmoladę można użyć do przełożenia ciasta, jako składnik ciasta (wkrótce przepis), do naleśników lub do herbaty, zamiast cytryny.

zen w kuchni

Marmolada z pigwy

Print Recipe

Ingredients

  • *2 - 2 1/2 kg pigwy
  • *1 szklanka ksylitolu
  • *3/4 - 1 szklanka wody

Instructions

1

Pigwę umyj, obierz i wydrąż gniazda nasienne, zetrzyj na tarce np. w malakserze.

2

Pigwę włóż do szerokiego rondla, zasyp ksylitolem, wlej wodę i zagotuj.

3

Duś owoce na małym ogniu pod przykryciem około godziny aż zmiękną.

4

Moja marmolada wyszła dosyć gęsta, jeśli wolisz rzadszą konsystencję wlej więcej wody.

5

Wrzącą marmoladę pakuj do czystych słoiczków, wytrzyj brzegi do sucha, zakręć i odwracaj do góry dnem.

marmolada z pigwy

zen w kuchni

 

You Might Also Like