Bez glutenu na słodko/ Ciasta/ Stylizacje

Jogurtowiec na zimno z czarnym bzem

jogurtowiec na zimno z czarnym bzem

Wciąż wolę myśleć, że nadal jest późne lato, jakby można było odwlec nadchodzące chłody … Dlatego dziś zebrałam owoce, które kojarzą się tylko z tą porą roku. Czarny bez, figi, winogrona i jeżyny – wszystkie w odcieniach czerwieni, zieleni i fioletu. I tak powstał pomysł na jogurtowiec na zimno z czarnym bzem, a ściślej mówiąc z sokiem z czarnego bzu.

Kto nie zrobił – wciąż można jeszcze zebrać owoce czarnego bzu lub zastąpić go innym esencjonalnym sokiem np. z winogron, malin lub czarnych porzeczek. Do żelowania jogurtu użyłam agaru, który jest produktem roślinnym o neutralnym smaku. W przepisie wykorzystałam jogurt grecki, który w wersji wegańskiej można zastąpić jogurtem kokosowym/roślinnym jeśli takowy jest u was dostępny. Natomiast spód ciasta powstał na bazie płatków kukurydzianych, migdałów i daktyli. Nie trzeba go piec i nie zawiera glutenu. Czyli wszystko jasne 🙂

jogurtowiec na zimno z czarnym bzem

Jeśli ktoś lubi przygotowywać desery w szklaneczkach polecam piankę jogurtową z jagodami.

Jogurtowiec na zimno z czarnym bzem

jogurtowiec na zimno z czarnym bzem

Sesja radosna, choć w moim sercu dziura jest jak otchłań … Natłok zdarzeń i informacji może czasem odebrać wiarę w ludzi i sens istnienia. Sens tworzenia? Życie to sztuka przetrwania, to poszukiwanie sensu i konsensusu … robienie rzeczy na które wcale nie masz ochoty. Wchodzenie w relacje i zachowania z którymi nie rezonujesz, ale musisz to robić bo „takie są reguły tej gry.” Chociaż nie pamiętasz kto i dlaczego wplątał cię w tą grę??

Życiowa mądrość polega jednak na braniu rzeczy takimi jakie są. Nie idealizowaniu niczego i jednocześnie nie demonizowaniu. To nasze myśli często nadają lub odbierają czemuś moc… potrafią przyciągać lub odpychać pewne zdarzenia. Dlatego uważaj o czym intensywnie marzysz, bo może się spełnić 😉

Umiejętność dokonywania wyboru, nie polega na wybraniu tego czy tamtego, ale na przyjęciu odpowiedzialności za konsekwencje związane z tym wyborem. Na tym polega dojrzałość. Paradoksalnie brak wyboru – to również wybór, ponieważ jeśli zrzucasz coś na los (będzie co ma być), twoje możliwości następnych wyborów będą mocno ograniczone. To uniwersalne prawo kosmiczne.

I tym filozoficznym akcentem kończę mój dzisiejszy wpis.

jogurtowiec na zimno z czarnym bzem

Jogurtowiec na zimno z czarnym bzem

Print Recipe

Ingredients

 • Spód (tortownica o średnicy 24 cm):
 • *2 szklanki płatków kukurydzianych bez dodatków
 • *1/2 szklanki migdałów
 • *20 suszonych daktyli, namoczonych wcześniej w gorącej wodzie
 • Masa:
 • *2 opakowania jogurtu greckiego po 400 g każde
 • *1 szklanka soku z czarnego bzu (lub innego o intensywnym kolorze)
 • *8-10 łyżek ksylitolu (cukru)
 • *8 łyżeczek agaru (lub proporcjonalnie wg wskazówek na opakowaniu na około 1 l płynu)
 • Oraz:
 • *dowolne owoce do dekoracji

Instructions

1

Do malaksera wrzuć płatki kukurydziane oraz migdały i miksuj aż całość będzie jednorodnie rozdrobniona (o strukturze małych ziaren).

2

Dodaj namoczone daktyle i ponownie miksuj aż masa zrobi się plastyczna i lepka. Jeśli nadal jest sypka, dolej odrobinę wody z moczenia daktyli i ponownie zmiksuj.

3

Spód i boki tortownicy wysmaruj oliwą lub wyłóż folią spożywczą (użyłam folii na spód) i zapnij obręcz. Wyłóż masę na spód i dokładnie rozprowadź, dobrze dociskając. Wstaw do zamrażalnika na 20 minut.

4

Sok oraz 1 opakowanie jogurtu podgrzej, dodaj ksylitol oraz agar i mieszając trzepaczką zagotuj.

5

Odstaw masę na bok, dodaj pozostały jogurt i szybko wymieszaj.

6

Od razu wylej masę na spód i po przestudzeniu wstaw do lodówki. Po stężeniu odkrój delikatnie jogurtowiec od obręczy i usuń folię ze spodu.

7

Przed podaniem udekoruj dowolnymi owocami.

Notes

Agar żeluje się już w temperaturze 40 stopni, dlatego jogurtowiec nie wymaga tak długiego schładzania jak w przypadku użycia żelatyny.

jogurtowiec na zimno z czarnym bzem

You Might Also Like