Bezglutenowe słodkości/ Desery/ Kuchnia roślinna/ Na zdrowie/ Smaki dzieciństwa

Domowa chałwa

domowa chałwa

Podejrzewam, że mało kto wie, iż sezam oraz mak to jedne z najbogatszych źródeł wapnia. Domowa chałwa w postaci pralinek czy popularne gomasio, to doskonała (a nawet lepsza!) alternatywa dla produktów mlecznych. Ma to szczególne znaczenie w diecie dzieci oraz profilaktyce osteoporozy.


Dostępne na rynku tofu oraz mleko sojowe jest sztucznie wzbogacone w wapń, dlatego uważam, że lepsze są naturalne źródła. Polemizowałabym także z opinią, jakoby wapń z produktów mlecznych, był wysoce przyswajany przez organizm. Przeczą temu statystyki. Osteoporoza występuje głównie w krajach, gdzie paradoksalnie jest wysokie spożycie tychże produktów.

domowa chałwa

Niski poziom wapnia często odbija się na słabych, psujących się zębach, a u osób starszych prowadzi do osteoporozy (i nie tylko). W odpowiedzi na szereg problemów z tym związanych, media głównego ścieku promują wysokie spożycie produktów mlecznych. Wniosek z tego taki, że korporacje rosną w siłę, a „zasoby ludzkie”(korpo język!) wręcz przeciwnie. Ale dziś nie o tym 😉

domowa chałwa

Do produkcji domowej chałwy, najlepiej użyć bio sezamu. Jego jakość i smak jest nieporównywalnie lepszy od tego „zwykłego”. Nasiona zamiast prażyć na patelni, można upiec w piekarniku w umiarkowanej temperaturze. Prażone zbyt intensywnie, gorzknieją i tracą swoje wartości.

Do chałwy można dodać rodzynki, prażone i posiekane orzechy, rozpuszczoną czekoladę lub kandyzowaną skórkę pomarańczową. Miód można zastąpić syropem klonowym lub karmelem. Karmel jest najmniej zdrowy, ale i tak zdrowszy od syropu glukozowego, który występuje w chałwie sklepowej.

domowa chałwa

Domowa chałwa

Wydrukuj Przepis

Składniki

  • 500 g bio sezamu (u mnie łuskany)
  • 200-250 ml miodu lub syropu klonowego
  • naturalny aromat waniliowy
  • Opcjonalne dodatki:
  • czekolada
  • prażone posiekane orzechy lub słonecznik
  • kandyzowana skórka pomarańczowa

Instrukcje

1

Piekarnik nagrzej do 120 °C. Sezam wysyp na blachę i wstaw do piekarnika.

2

Po 10 minutach skręć temperaturę do 100°C i piecz sezam kolejne 10-15 minut. Zwróć uwagę czy nasiona się nie dymią, a pod koniec spróbuj czy odpowiada ci już smak sezamu.

3

Wyjmij blachę i ostudź sezam. Zmiel sezam w dobrym młynku (pulsacyjnie, nie przegrzewając go).

4

Jeśli miód jest skrystalizowany, rozpuść go lekko go podgrzewając w garnku, dodaj sezam, wanilię (oraz ulubione dodatki) i wymieszaj dokładnie.

5

Chałwę wyłóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównaj i pozostaw do stężenia.

Uwagi

Ilość miodu dostosuj do ilości sezamu tak, żeby chałwa była zwarta i niezbyt sypka.

Domowa chałwa

domowa chałwa

Pomyślności 🙂

Wskazówki dla osób początkujących:

miarka1 szklanka250 ml
forma mała keksówka12cm x 20 cm
forma duża keksówka12 cm x 30 cm
formatortownicaśrednica 25 cm

You Might Also Like