Bez glutenu na słodko/ Desery/ Smaki dzieciństwa

Chałwa sezamowa

chałwa sezamowa

Przepis na chałwę sezamową jest bardzo prosty. Zastanawiam się dlaczego do tej pory jej nie robiłam? Pewnie dlatego, że nie miałam dość dobrego młynka do mielenia. Zwykły młynek do kawy szybko się przegrzewa, dlatego do mielenia orzechów czy suchej kaszy na mąkę, niezbędny jest dobry młynek.

Potrzebny jest sezam i miód. I najwyżej naturalna wanilia. Jeśli lubisz. Pamiętaj tylko, że sezam zawiera kwasy tłuszczowe omega 3 , dlatego nie lubi wysokiej temperatury – raz, że gorzknieje po drugie traci cenne wartości odżywcze. Poza tym, zawiera lecytynę, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A,D,E,K) oraz sporą dawkę wapnia. Oprócz tego magnez, potas, fosfor, cynk i żelazo. Białko sezamowe jest porównywalne w składzie do białka jaja kurzego 😀 zawiera kilkanaście aminokwasów! No a miód – miód prawdziwy, to samo dobre…

 Domowa chałwa sezamowa to tłusty i słodki deser. Kaloryczny również, ale pocieszający jest fakt, że nie da się go zjeść za dużo naraz, a o to przecież chodzi!

Chałwa sezamowa

Smaki dzieciństwa

Tak naprawdę chałwa może być doskonałym dodatkiem do deseru, ozdobą na torcie lub pyszną wkładką do pralinek. Mnie najbardziej smakuje solo. Ale z powodzeniem ozdobisz nią tort urodzinowy 😀

Chałwa sezamowa

Print Recipe

Ingredients

  • *250 g sezamu łuskanego bio
  • *pół szklanki płynnego miodu (lub nieco mniej)
  • *naturalny aromat waniliowy (opcjonalnie)

Instructions

1

Sezam upraż na suchej patelni, uważając, żeby go nie przypalić. Pozostaw do ostudzenia.

2

Zmiel sezam w dobrym młynku, pulsacyjnie, robiąc przerwy.

3

Wymieszaj sezam z miodem i aromatem waniliowym. Wstaw do lodówki na pół godziny.

4

Można od razu umieścić chałwę w formie wyłożonej folią spożywczą i schłodzić, żeby potem łatwiej się kroiła, albo formować kulki po schłodzeniu (jak na zdjęciu).

Notes

Chałwę można włożyć do foremki i zrobić z niej blok do krojenia. Wtedy przed krojeniem najlepiej schłodzić ją w lodówce.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

You Might Also Like