Myślisz, że łatwo zrobić bigos wegetariański doskonały? Wertowałam różne wegetariańskie przepisy, ale jak nie chcesz użyć kiszonej kapusty, grzybów i soczewicy – robi się już pod górę. Nietolerancja strączków, kiszonek i grzybów to spore wyzwanie w kuchni, zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać tradycyjny smak. Tradycyjny smak bez kiełby 🙂 Ale ja lubię wyzwania. Pamiętam jak w PRL – u nie można było kupić żadnej włóczki o przyzwoitej jakości (swetrów zresztą też nie). Jedyne dostępne towary zza granicy kosztowały majątek w Pewexie. Ja dostawałam czasem w prezencie 2-4 różne motki z moheru i choć były piękne, trudno było wymyślić z nich uroczy sweterek. Ale dawałam radę, więc i teraz też dałam radę 🙂
Sekret tkwi w tym, żeby nie przesadzić z przyprawami. Jeśli dasz ich za mało do potrawy, zawsze będzie czegoś w niej brakować. Jeśli za dużo – lipa, nic tego już nie uratuje 😉 Czasem mam wrażenie, że taka jest kuchnia orientalna, przeładowana przyprawami, cukrem i tłuszczem. Nie daj się też zwieść, jeśli ktoś proponuje Ci pozornie zdrowe dania bazujące jedynie na mące i ziemniakach (mam na myśli pierogi, placki i kotlety), które najlepsze są „po odsmażeniu”. „Najlepiej na chrupiąco” z brązową skórką. To fast food, nic więcej. Może i wegański, ale fast food.
Dzisiejsze danie zaliczyłabym do tych z kategorii comfort food. Jest syte, z przyjemnym dla mnie smakiem umami, kojarzące mi się ze smakami dzieciństwa, ale w zdecydowanie zdrowszej wersji. Jeśli uwielbiasz smak grzybów, możesz dodać kilka suszonych (wcześniej namoczonych) dla podrasowania smaku. Ja nie użyłam nawet sosu sojowego (ze względu na fermentację), ponieważ znalazłam jego zamiennik – aminos kokosowy. Zawiera nektar z kwiatów kokosa i sól morską, nadaje się do marynat i sałatek. Jestem nim pozytywnie zaskoczona! I ponoć jest zdrowszy od sosu sojowego. Ale bez obaw, nie musisz go kupować specjalnie do bigosu, użyj po prostu dobrej jakości sosu sojowego. Kapusta w kuchni daje ogromne możliwości kulinarne. Babka kapuściana, gołąbki wegetariańskie z ryżem czy pasztet z modrej kapusty, to równie dobre, sprawdzone przepisy na blogu.
Bigos wegetariański doskonały
Bigos doprawiłam domowym ketchupem, ale równie dobry okaże się koncentrat pomidorowy, który nada mu kwaśności. Przekonałam się również, że warto mieć w kuchni nasiona kozieradki, które dodają „rosołkowego” smaku potrawom 🙂 Bigos ze słodkiej kapusty wyszedł w smaku prawie jak ten tradycyjny. Z poprawką na „prawie” 😉 Ale nie zamieniłabym go na żaden inny, naprawdę!
W garnku rozgrzej oliwę i smaż cebulę na średnim ogniu aż się zeszkli. Dodaj marchew i pietruszkę, smaż aż zmniejszy objętość i "siądzie". Dodaj kapustę i jeszcze chwilę wszystko praż, zalej wodą i dodaj przyprawy oraz wiśnie lub śliwki. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem. Po 20 minutach dodaj czosnek i gotuj kolejne 15-20 minut aż kapusta zmięknie. Na końcu dopraw kapustę domowym ketchupem lub koncentratem pomidorowym oraz aminosem kokosowym (lub sosem sojowym). Dopraw pieprzem, ewentualnie dosól do smaku.Bigos wegetariański doskonały
Wydrukuj Przepis
Składniki
Instrukcje