Obiady/ Smaki dzieciństwa

Pierogi ruskie

pierogi ruskie

Czego jak czego, ale ruskich pierogów nie może zabraknąć na wigilijnym stole. To świetne danie dla niejadków, bo chyba wszystkie dzieci je lubią, zwłaszcza te niezbyt przepadające za tradycyjnymi daniami wigilijnymi. No bo które dziecko lubi kompot z suszu lub karpia? Nie ma mowy o kosztowaniu 12 potraw 😉 Czasem zastanawiam się, kto właściwie wymyślił pierwotnie wigilijne menu? Ja nigdy nie trzymałam się kurczowo tradycji. Nie lubię na przykład takiego zwykłego piernika … takie dojrzewające coś tam. Albo barszcz na zakwasie 😉 W mojej rodzinie nikt tego nigdy nie robił, nawet nie znam takiego smaku 😉 Kontrowersyjne? Myślę, że teraz kiedy społeczeństwo nękają alergie, choroby z autoagresjii, nietolerancje pokarmowe – musimy sami stworzyć tradycję od nowa. Dlatego co roku wymyślam coś troszkę inaczej. Czasem są paszteciki bez glutenu, innym razem słodka kapusta zamiast kiszonej albo barszcz czysty bez grzybów. Ale pierogi ruskie muszą być, dlatego w tym czasie je lepię, chociaż przez rok cały tego nie robię. Naprawdę! No i uszka – obowiązkowo 😀

Pierogi ruskie

Pierogi ruskie

Wydrukuj Przepis

Składniki

  • Ciasto:
  • *4 szklanki mąki (użyłam tortowej)
  • *1 wiejskie jajo
  • *1 1/2 szklanki ciepłej wody
  • Farsz:
  • *1 kg ugotowanych ziemniaków
  • *400 g świeżego twarogu
  • *750 g cebuli
  • *masło klarowane
  • *sól himalajska, pieprz

Instrukcje

1

Cebulę obierz, pokrój w drobną kostkę i usmaż na maśle. Ja z początku smażę na średnim/dużym ogniu by po kilku minutach zmniejszyć temperaturę i smażyć na minimalnym ogniu aż cebula zmięknie, nabierze złocisto jasno brązowej barwy i skarmelizuje się. Nie dolewam wody ani nie solę. Tylko mieszam.

2

Ostudzone ziemniaki i ser przeciśnij przez praskę, dodaj cebulę, solidnie dopraw pieprzem, posól do smaku i dobrze wymieszaj.

3

Na stolnicę wysyp mąkę, zrób w środku zagłębienie, wbij jajko i wlewaj powoli wodę cały czas mieszając ciasto tępym nożem. Zawsze lepiej gdy ciasto jest zbyt miękkie niż za twarde, bo łatwiej jest wgnieść mąkę niż wodę. Całość dobrze wyrób rękoma. Ciasto musi być miękkie, sprężyste i elastyczne, żeby można je było cienko rozwałkować.

4

Oderwij kawałek ciasta i rozwałkuj cienko podsypując mąką. Wykrawaj kółka, nakładaj po łyżeczce farszu, składaj na pół i zlepiaj pierogi.

5

Ciasto trzymaj z boku przykryte miską, natomiast pierogi układaj na desce podsypanej mąką. Możesz je przykryć czystym ręcznikiem, żeby mocno nie wyschły zanim je ugotujesz.

6

Postępuj jak wyżej aż zużyjesz wszystkie składniki.

7

Pierogi wrzucaj na osolony wrzątek i gotuj 1-2 minuty od momentu wypłynięcia. Im grubsze ciasto tym dłużej się gotuje. Najlepiej sprawdzić pierwszą partię próbując ugotowanego pieroga. Ja robię cienkie ciasto więc nie ma potrzeby długo je gotować, zwłaszcza jeśli mają być zamrożone lub odgrzewane następnego dnia.

8

Ugotowane pierogi odcedź na durszlaku i jeśli nie będą zjedzone od razu, wykładaj na czysty ręcznik kuchenny do obeschnięcia. Kiedy ostygną, możesz podzielić je na porcje do woreczków. Przechowuj w zamrażalniku.

9

Podawaj z cebulką smażoną na maśle klarowanym.

Strona główna » Obiady » Pierogi ruskie
miarka1 szklanka250 ml
forma mała keksówka12cm x 20 cm
forma duża keksówka12 cm x 30 cm
formatortownicaśrednica 25 cm

Może Ci się też spodobać

3 komentarze

  • Reply
    Tomasz1972
    2017-12-15 at 21:45

    Generalnie to ja tylko takie jadam w mega ilościach 🙂

  • Reply
    Tomasz1972
    2017-12-14 at 22:17

    A dlaczego ruskie?

    • Reply
      Gosia zen w kuchni
      2017-12-15 at 08:08

      Wiem, że to jest podchwytliwe pytanie 😛
      Ale „polskie” z dynią też będą 😀

    Leave a Reply