Jest jakaś magia w nowych kolorach warzyw i owoców. Furorę robi tu chyba kolor fioletowy, bo skusiłam się już na fioletowe ziemniaki i fioletową marchew. Ciekawe kiedy pojawią się fioletowe pomarańcze? Dziś surówka z kapusty pekińskiej w kolorze fioletu … czy smakuje inaczej? Tak, trochę mniej intensywnie niż tradycyjna kapusta pekińska. Choć wygląda naprawdę zjawiskowo.

Niestety po skrojeniu, do złudzenia przypomina mi surówkę z czerwonej kapusty, więc efektu wow (!) nie było haha. Ale warto zrobić i zjeść – to na pewno! To jedna z tych surówek, które zawsze chętnie jadły moje dzieci, kiedy były małe. Dodatek kwaśnego jabłka i słodkiej marchewki sprawia, że surówka jest delikatna, a zarazem wyrazista w smaku. Po prostu klasyk. Czasem nie chce mi się publikować przepisów, które wszyscy znają, ale ostatnio zmieniłam zdanie

Jeśli ktoś lubi kiszonki z kapusty pekińskiej, polecam łatwe kimchi, które jest wyraziste i ostre w smaku. Albo mój domowy hit jakim jest jesienny bigos wegetariański z wędzonymi śliwkami. Z zup, na czasie będzie gołąbkowa. A prawie o niej zapomiałam!
Surówka z kapusty pekińskiej

Surówka z kapusty pekińskiej
Wydrukuj PrzepisSkładniki
- *1/2 niezbyt dużej kapusty pekińskiej
- *1 duże, kwaśne jabłko, starte na tarce (bez skóry) i skropione sokiem z cytryny
- *1 duża starta na tarce marchew
- *2 łyżki oliwy z oliwek
- *1 łyżka soku z cytryny
- *1 łyżeczka ksylitolu
- *sól różowa i pieprz do smaku
- *1 łyżka posiekanej natki pietruszki i/lub szczypiorku
- * trochę posiekanych pistacji lub prażonych migdałów na wierzch (opcja)
Instrukcje
Kapustę opłucz i posiekaj w cienkie paseczki.
Do misy wrzuć kapustę, jabłko i marchew.
Dodaj oliwę, sok z cytryny, natkę, ksylitol oraz przyprawy i wymieszaj.
Podawaj posypane orzeszkami jako dodatek do obiadu.

Jesień to całkiem dobry czas, żeby pozbyć się niechcianych lub zepsutych/starych/zużytych rzeczy z domu. Nie trzeba czekać z tym do wiosny. Im szybciej posprzątamy własną przestrzeń, tym szybciej zrobi się porządek w skali globalnej. Taka krótka myśl na dziś
