Bez glutenu/ Śniadania

Jajko w koszulce na zielonej „grzance”

jajko w koszulce

Dziś za oknem siarczysty mróz… pamiętam jak kiedyś (za pacholęcych lat) idąc do szkoły podziwiałam malowidła Dziadka Mroza na wielkich szybach sklepowych warzywniaka. Piękne, ogromniaste liście niczym z zimowej krainy Narnii. Czy to zjawisko nie jest fascynujące?  Jak mróz, który nie jest „żywy” może coś takiego namalować lub wyczarować? Dziś już niewiele jest takich starych, nieszczelnych okien, które są w stanie stworzyć idealne warunki do takiej twórczości…

Tak mi się to jakoś przypomniało, bo moja przyjaciółka mówi, że za mało mojej osobistej „strony” na blogu 😛 I naprawdę nie rozumiem jak można w taki mróz wyganiać ludzi do pracy. Tylko mój trochę sfisiowany kot poleciał (a właściwie wyleciał ) rano na dwór jakby to były kanary na zewnątrz 😆 ale bardzo szybko był wrócił. Bardzo.

No więc nie myślcie sobie, że skoro zima w pełni to będziemy sobie folgować. Święta, sylwester i teraz weekend to już wystarczająco dużo rozpusty. Pora na coś zdrowego i pożywnego. Czyli Śniadanie Mistrzów!

Jajko w koszulce

jajko w koszulce

Jajko w koszulce na zielonej „grzance” jest nie tylko super pożywne i zdrowe, ale i super szybkie w przygotowaniu. Brokuła ugotujesz w 5 minut, samo jajko w dwie. No i co? Danie jest dosyć pikantne w smaku dzięki kiełkom rzodkiewki oraz olejowi z czarnuszki. Kilka słów na temat jego właściwości znajdziesz poniżej🙂

Jajko w koszulce na zielonej

Print Recipe
Serves: 2 Cooking Time: 5 minut

Ingredients

  • *2 eko jaja najlepiej wiejskie
  • *1 łyżka octu lub soku z cytryny
  • *2 jednocentymetrowe plastry brokuła wycięte z samego środka
  • *2 liście sałaty masłowej umyte i osuszone
  • *2 garści kiełków rzodkiewki
  • *2 łyżki oleju z czarnuszki tłoczonego na zimno
  • *sól himalajska i pieprz do smaku
  • *1 łyżka lekko podprażonych nasion czarnuszki

Instructions

1

Plastry brokuła wrzuć na osolony wrzątek i gotuj 5 minut.

2

W drugim garnku zagotuj wodę z octem.

3

Jajko delikatnie wbij do miseczki,następnie ostrożnie wlej na wrzątek i zagarniaj łyżką białko do środka jaja.

4

Gotuj 2 minuty, wyjmij łyżką cedzakową i ugotuj następne jajo w ten sam sposób.

5

Na talerzu układaj liść sałaty, plaster brokuła i jajko w koszulce.

6

Dodaj porcję kiełków, skrop olejem z czarnuszki i posyp jajko przyprawami i nasionami.

7

Grzanka gotowa!

jajko w koszulce

Olej z czarnuszki zawiera witaminę E, beta-karoten, sterole, biotynę, liczne mikroelementy oraz przeciwutleniacze. Jednak najważniejszym związkiem znajdującym się w oleju z czarnuszki jest tymochinon – składnik olejku eterycznego nasion czarnuszki, dzięki któremu olej wykazuje działanie przeciwzapalne (porównywalne z aktywnością aspiryny w dawce 100 mg/kg), przeciwbólowe, a także ochronne na miąższ nerek i wątroby. Jednak co najważniejsze, dzięki niemu olej z czarnuszki, podobnie jak same nasiona, wykazuje potencjalne działanie przeciwnowotworowe. Ma też dobroczynne działanie na wrzody oraz przeciwalergiczne. Olej z czarnuszki stosowany na skórę ma działanie odmładzające i przeciwtrądzikowe.

jajko w koszulce

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

You Might Also Like