Na zdrowie/ Plener/ Przetwory/Sosy/ Wegańskie

Syrop z młodych pędów sosny

syrop z młodych pędów sosny

Szlachetne zdrowie … szkoda, że cenimy je dopiero w czasie choroby 😉 Ale i na to jest rada, prosto od matki karmicielki. Naturalny, bez konserwantów – syrop z młodych pędów sosny. Idealny na infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza na suchy kaszel.

Parę lat temu dostałam go od koleżanki i … zupełnie o nim zapomniałam, dopóki nie otrzymałam w prezencie pudełka ze świeżo rwanymi pędami sosny. Grzechem byłoby nie skorzystać z tego prostego przepisu, więc wzięłam się do roboty i przy okazji do zdjęć. Myślę, że słoik takich pędów w zupełności starczy do zrobienia domowego syropu. Przepis jest prosty, należy warstwami układać pędy sosny w czystym słoiku i zasypywać je 3-4 łyżkami cukru aż do wyczerpania pędów. Najlepiej jeśli są młode, nie przerośnięte i nie dłuższe niż 10 cm.

Każdą warstwę można lekko ugnieść tłuczkiem, żeby składniki ściślej do siebie przylegały. Wierzchnią warstwę zasypałam całkowicie cukrem (po zrobieniu zdjęć). I tyle. Reszta w przepisie.

Na zdjęciu niżej męskie kwiatostany sosny z mojego ogrodu. Nie użyłam ich do sporządzania syropu, ale niektórzy również je dodają. Fajnie jeśli ktoś ma pod ręką, we własnym ogrodzie sosny (zaglądajcie do sąsiadów!), i może uszczypywać ich wierzchołki ostrym nożem lub sekatorem. W przeciwnym razie najlepiej wybrać się na łono natury w miejscu oddalonym od ruchliwej ulicy czy pól, które są opryskiwane. Ważne, żeby nie ucinać wierzchołka wzrostowego, tylko te z pędów bocznych i to po 1-3 z gałązki, zostawiając kilka do wzrostu. Inaczej możemy uszkodzić roślinę. Warto zbierać takie pędy z kilku sosen, nie jednej.

Na blogu znajdziesz przepisy na:

syrop miętowy

syrop z kwiatów czarnego bzu

sok i dżem z czarnego bzu

Syrop z młodych pędów sosny

ma właściwości przeciwkaszlowe, wykrztuśne, napotne, przeciwgorączkowe, moczopędne, odkażające, przeciwzapalne, uspokajające, lekko nasenne, wzmacniające i silnie żółciopędne.

Inne warianty przepisów z sosny znajdziecie tu: klik

Po zrobieniu syropu, pędy sosny można wykorzystać do zrobienia nalewki. Wystarczy zalać je alkoholem i odstawić na 2-3 miesiące w chłodne miejsce. Potem zlać przecedzając. I gotowe!

Syrop z młodych pędów sosny

Wydrukuj Przepis

Składniki

  • *słoik młodych pędów sosny, najlepiej nie dłuższych niż 10 cm
  • *cukier
  • *spirytus (opcjonalnie)

Instrukcje

1

Pędy sosny przejrzyj pod kątem owadów, następnie jeśli są dłuższe pokrój na kawałki.

2

Warstwami układaj pędy sosny w słoiku zasypując je 3-4 łyżkami cukru.

3

Każdą warstwę lekko ugnieć tłuczkiem i układaj następną.

4

Ostatnią warstwę pędów zasyp cukrem przykrywając dokładnie pędy.

5

Słoik zakręć (niezbyt mocno) i postaw w nasłonecznionym miejscu na około miesiąc.

6

W tym czasie pędy puszczą sok, a cukier się rozpuści.

7

Gotowy syrop zlej do słoiczka przecedzając go np. przez gazę jeśli jest taka potrzeba.

Uwagi

Swój syrop zrobiłam bez alkoholu, jednak spirytus powoduje lepsze uwalnianie związków aktywnych z igieł sosny. Jeśli chcesz go użyć, każdą warstwę pędów skrop najpierw spirytusem (np. za pomocą spryskiwacza) i wtedy zasypuj cukrem.

syrop z młodych pędów sosny

syrop z młodych pędów sosny

You Might Also Like