Napoje/ Przetwory/ Wegańskie

Co zrobić z fiołków

co zrobić z fiołków

Na dobrą sprawę sporo osób zastanawia się na wiosnę co zrobić z fiołków. Sporo produktów można zrobić z fiołków. Tylko najpierw trzeba je zdobyć 😉

Nigdzie ich nie kupisz, musisz je znaleźć i pracowicie zebrać. Z końcem marca i początkiem kwietnia często można je spotkać na trawnikach i pewnie łąkach, najlepiej takich oddalonych od ruchliwej drogi. Ja mam niewielki ogródek i trochę fiołków na trawie, ale większą ilość znalazłam za płotem sąsiadki 😉

Zbierałam same główki kwiatów, w słoneczny dzień do południa. Miałam szczęście, bo następnego dnia mocno lało i nie wiem czy fiołki by się już nadawały. Fiołki kwitną tylko raz w roku, dlatego jeśli masz okazję korzystaj z daru natury!

co zrobić z fiołków

Co zrobić z fiołków

Kwiaty mają cudowny, słodki „fiołkowy” zapach. Jest absolutnie niepowtarzalny. Zebrane fiołki można przechowywać w lodówce 2-3 dni w zamkniętym pojemniku i do tego czasu najlepiej je zużyć.

Co zatem można z nich zrobić?

*lody śmietankowe z fiołkami

*galaretkę jabłkową z fiołkowym cukrem

*ptysie z kremem i fiołkami

*zdrową pizzę z jadalnymi kwiatami

*herbatkę (napar -zalać kwiaty wrzątkiem i parzyć pod przykryciem kilka minut)

*miód (nie próbowałam w tym roku więc nie podam receptury)

*cukier fiołkowy (mokry i suchy, opis będzie poniżej)

*kostki lodu z fiołkami (będą jak znalazł do kwiatowej lub ziołowej wody mineralnej latem)

*lemoniadę fiołkową (rozrabiamy cukier fiołkowy z dodatkiem soku z cytryny- pycha!)

*syrop (choć cukier wydaje mi się prostszy i bardziej uniwersalny)

*fiołkową marmoladę (tylko ile kwiatów potrzeba ?!)

co zrobić z fiołków

Do zrobienia cukru fiołkowego potrzebne są same płatki fiołków- nie ukrywam jest z tym trochę zabawy, żeby obrać je z szypułki. Ja robiłam to przez dwa dni (bo nie miałam tyle cierpliwości) i w nagrodę postanowiłam zrobić sesję. Zawsze to jakieś twórcze działanie przy okazji 😉

Miseczkę płatków utarłam w moździerzu z cukrem, a drugą z ksylitolem tak dla odmiany. Za każdym razem użyłam około pół szklanki cukru. Tak naprawdę ilość jest umowna, bo im więcej płatków, a mniej cukru tym kolor jest ciemniejszy. Płatki trzeba dokładnie rozetrzeć z cukrem, żeby nie pozostawić większych kawałków.

Uwaga: fiołki które utarłam z ksylitolem i trzymałam w lodówce, odbarwiły się- być może zasadowy ksylitol wszedł w jakąś reakcję, ale uratowałam sytuację dodając garstkę płatków utartych ze zwykłym cukrem, a potem całość roztarłam w moździerzu z dodatkiem sproszkowanej Wit. C. Tym razem cukier zabarwił się na piękny różowy kolor. Potem wysuszyłam go w ciepłym miejscu (nie w piekarniku).

co zrobić z fiołków

 Fiołkowy cukier można zapakować do słoiczka i przechowywać w lodówce. Jest doskonały do lemoniady: 1-2 łyżeczki na szklankę wody mineralnej (można przecedzić z drobinek płatków) plus sok z cytryny, kostki lodu i doskonały napój gotowy 🙂 Ja użyłam zamiast soku z cytryny, kwasu askorbinowego w proszku (wit.C). Świetnie smakuje  i pięknie zabarwia lemoniadę na różowo. Jeśli jednak nie zamierzasz zużyć fiołkowego cukru od razu, moim zdaniem lepiej go wysuszyć.

co zrobić z fiołków

„Mokry” cukier fiołkowy nadaje się też do barwienia kremów na naturalny jasno fioletowy kolor, ale przypuszczam, że nie tak intensywny jak np. ten z liofilizowanego proszku borówkowego. Natomiast „suchy” cukier będzie doskonały jako posypka do deserów czy kruchych ciasteczek. Wystarczy utarty fiołkowy cukier wysypać równomiernie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i pozostawić do wyschnięcia np. przy kaloryferze lub piecu. Potem przejechać wałkiem po zbrylonej masie i zapakować do suchego słoiczka.

Z biegiem czasu traci jednak swój kolor, więc najlepiej zużyć go w ciągu 2 miesięcy.

co zrobić z fiołków

W tym roku to było moje pierwsze podejście do fiołkowych przetworów. Uważam,że całkiem udane 🙂

co zrobić z fiołków

Zapisz

You Might Also Like