Wytrawna babka ryżowa z dynią to idealny sposób na połączenie delikatnego smaku dyni z kremową konsystencją ryżu. Dodatek czosnku oraz orientalnych przypraw sprawia, że danie jest aromatyczne i wyraziste w smaku. Babkę możemy podać na ciepło lub na zimno w formie przystawki. Dobrze komponuje się z sosem czosnkowym, taztziki lub surówką z czerwonej kapusty.
Danie upiekłam w klasycznej formie na babkę, jednak łatwiej jest je upiec w formie keksowej jak piecze się pasztet. Poza tym przepis łatwy w wykonaniu, ponieważ nie lubię skomplikowanych i pracochłonnych potraw. Za to lubię dania jednogarnkowe lub zapiekanki, do których pakuję dużo różnych warzyw i jakiś „wypełniacz”. Czasem jest to kasza jaglana, czasem więcej ziemniaków, a czasem masa jajeczno jogurtowa. Dziś pokusiłam się o zastosowanie ryżu.
Babka jest idealna na jesienne i zimowe obiady, przyciąga aromatem przypraw i ziołowych dodatków. Jest nie tylko sycąca, ale i zdrowa, idealna dla tych, którzy cenią sobie oryginalne, domowe potrawy.
Babka ryżowa z dynią
Babka ryżowa z dynią
Wydrukuj PrzepisSkładniki
- *3/4 szklanki suchego ryżu
- *1 kg dyni startej na tarce
- *1 duża cebula
- *2/3 białej części pora
- *2 łodygi selera naciowego
- *4 ząbki czosnku
- *3 jajka
- *po1 łyżeczce curry i mielonej kolendry
- *sól i pieprz do smaku
- *2 łyżki posiekanej natki
- *3 łyżki nierafinowanego oleju kokosowego
- Do podania:
- *sos tzatziki lub czosnkowy
Instrukcje
Ryż ugotuj i odcedź.
Cebulę, czosnek, pora i seler naciowy rozdrobnij w malakserze za pomocą noża.
Na patelni rozgrzej olej, dodaj posiekane warzywa i smaż około 2 minuty.
Dodaj dynię z przyprawami i smaż kolejne 2 minuty, następnie duś pod przykryciem na minimalnym ogniu około 15 minut, mieszając od czasu do czasu.
Ugotowany ryż wymieszaj z warzywami, dodaj natkę i lekko przestudź. Dopraw pieprzem.
Następnie dodaj jajka i ponownie dokładnie wymieszaj.
Masę przełóż do formy keksowej wyłożonej papierem do pieczenia i piecz około 45 minut w 180°C z termoobiegiem.
Po upieczeniu wyjmij bakę z formy na deskę lub talerz.
Podawaj z sosem tzatziki lub sosem czosnkowym.
Jeśli użyjesz formy na babkę z kominem, papier do pieczenia najpierw namocz, zgnieć i odciśnij z wody. Następnie złóż go na pół i jeszcze raz na pół, nożyczkami odetnij kawałek rogu na środku, żeby powstał otwór na komin. Dalej wytnij wąski pasek papieru, którym owiniesz komin - najpierw zmocz, zgnieć i odciśnij papier, owiń komin foremki, a nadmiar wsuń do środka komina. W tak przygotowanej formie łatwo wyjąć babkę bez ryzyka przyklejenia do brzegów. Piecz jak w opisie wyżej.
Na zdjęciach starałam się stworzyć klimat ciepłej, złotej jesieni. Tylko taką jesień lubię, ale ta trwa zazwyczaj krótko, potem już tylko zimno i mokro do maja. Dlatego postanowiłam zrobić kilka lżejszych i bardziej promiennych stylizacji. Słońca w naszym klimacie nigdy za wiele, nieprawdaż? 😉
Gdy za oknem jasno i słonecznie, świat od razu wydaje się bardziej przyjazny … nawet moje koty uwielbiają wylegiwać się w słońcu … Cóż, aby ktoś mógł się wylegiwać, ktoś inny musi pracować …
Na foto moje ostatnie słoneczniki z ogrodu. Uwielbiam. Po fascynacji kolorem różowym, przyszła kolej na słoneczny żółty 😀