Czy ktoś wie jaka jest historia aspiryny? Naturalne środki zawierające salicyny, były powszechnie stosowane od starożytności i pozyskiwane między innymi z kory wierzby. Zatem naturalna aspirynka czyli wegańskie mleko baziowe, stanowi doskonałą alternatywę dla chemicznych preparatów, zawierających kwas acetylosalicylowy.
„Napar z kwiatów wierzby, czyli bazi, zawiera olejek eteryczny, fitosterole, fenolokwasy, cukry proste, śluzy, flawonoidy i glikozydy salicylowe. Mleko działa napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, przeciwkaszlowo i przeciwzapalnie oraz łagodnie uspokajająco. Napar można sporządzać ze świeżych lub suszonych kwiatów wierzby, biorąc 1 łyżkę surowca na 1 szklankę wrzątku” (u mnie mleka).
Wegańskie mleko baziowe podajemy przy przeziębieniu, gorączce i grypie, do 3 razy dziennie. „Korzystne jest łączenie wierzby (kora, pędy, bazie) z lipą, wiązówką, pączkami sosny, owocem maliny, tymiankiem, hyzopem i cząbrem.”
Jak pisze dalej dr. Różański „związki salicylowe i flawonoidy działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwwysiekowo, napotnie, przeciwgorączkowo i przez to przeciwreumatycznie i przeciwartretycznie. Łagodzą objawy przeziębiania i grypy. Poprawiają krążenie krwi, zwiększają diurezę, przyspieszają wydalanie toksycznych i zbędnych metabolitów (w tym kwasu moczowego). Przyśpieszają ustępowanie obrzęków. Składniki kory (wierzby) wzmagają również wydzielanie żółci, przez co również przyczyniają się do wspomożenia procesów detoksykacji. Korzystnie działają przy stanach zapalnych przydatków u kobiet.”
Tyle info na temat działania naparu z wierzby. Bazie zbieramy z dala od dróg i zanieczyszczeń. Kwiaty wierzby mają dużo łagodniejsze działanie niż kora i nie powinny podrażniać jak kwas acetylosalicylowy. Powiem więcej, choć osobiście mam uczulenie na aspirynę, mleko baziowe nie wykazało u mnie żadnych skutków ubocznych 🙂 „Salicyna naturalna, w przeciwieństwie do syntetycznych salicylanów, nie drażni błony śluzowej żołądka i dwunastnicy”. Dlatego następnym razem pomyślę o korze wierzby 😉
Tym razem pozwoliłam sobie na więcej wiosennych stylizacji 🙂 Krokusy, ku mojemu zaskoczeniu tak przepięknie zakwitły, że nie mogłam sobie odmówić dodatkowych ujęć. W dodatku spodziewałam się fioletowych kwiatów, które miałam do stylizacji w zeszłorocznym przepisie na sałatkę z jajkiem i fetą, a tu masz – śnieżnobiałe i delikatne niemal jak przebiśniegi.
Aspirynka czyli wegańskie mleko baziowe
Mleko w proporcji : 1 szklanka mleka + 1 łyżka bazi. Podgrzej mleko w rondelku i zdejmij z ognia tuż przed zagotowaniem. Dodaj bazie i odstaw na 10 minut pod przykryciem do zaparzenia. Jeśli słodzisz mleko miodem, dodaj go dopiero gdy mleko przestygnie. Na zdrowie! W czasie przeziębienia (i nie tylko) nie polecam pić mleka zwierzęcego, ponieważ jest śluzotwórcze, a co za tym idzie - nasila objawy chorobowe. Popularne niegdyś mleko z miodem i masłem, jakie dostawałam w dzieciństwie, to mit. I pewnie jedna z głównych przyczyn ciągnących się latami problemów z zatokami.Aspirynka czyli wegańskie mleko baziowe
Wydrukuj Przepis
Składniki
Instrukcje
Uwagi
Jak widać, Antek załapał się na sesję. I naprawdę miałam wrażenie, że o niczym innym nie”marzył”. Właściwie odkąd przygotowałam stylizację, z uporem maniaka wskakiwał na stół. I jak widać na foto wyżej, mleko baziowe smakowało mu bardzo, mimo, że całkiem roślinne 😀 Smok już się zrobił z niego, a ma dopiero 8 miesięcy!
Zdjęcia w jasnej, ciepłej tonacji i choć cukru ani ciastek tu nie ma, słodycz aż wylewa się z ekranu. Przynajmniej mam taką nadzieję 😉 Ponieważ tak właśnie chcę widzieć (i widzę) świat. Warto pamiętać o tym, że w życiu musi być równowaga – jeśli dzieje się dużo złego, musi zadziać się też dużo dobrego. Tak działa przestrzeń. Pamiętajcie o tym.
Ściskam 🙂