Bez glutenu na słodko/ Desery/ Smaki dzieciństwa

Lody truskawkowe

lody truskawkowe

Nie ma to jak pyszne, domowe lody truskawkowe 🙂 Chociaż i tak częściej kupuję je ze sprawdzonej, starej miejscowej cukierni. Nowoczesne lodziarnie bazują głównie na chemicznych dodatkach, aromatach i stabilizatorach. W związku z tym, topniejąc – lody ciągną się jak guma do żucia … więc wolny wybór co jesz. Nie mówiąc o tych smerfowych czy tęczowych, które jak dla mnie są absolutnie niejadalne.

lody truskawkowe

Skład domowych lodów jest bardzo prosty – tylko bita śmietana i mrożone truskawki. Nie lubię zbyt przekombinowanych składów, a sprawdzone zestawy są najlepsze i ponadczasowe. Jeśli ktoś nie toleruje zwierzęcego mleka, może zrobić sorbet z samych owoców lub pokusić się o dodanie roślinnej śmietanki. Warto jednak czytać skład takich mieszanek, ponieważ często zawierają utwardzony olej w składzie (podobnie jak margaryna, co = tłuszcze trans).

zen w kuchni

Lody truskawkowe

Truskawki ze śmietaną, to mój ulubiony smak dzieciństwa. Kiedyś, kiedyś, obowiązkowo musiałam zjeść codziennie talerz takich truskawek. Do bólu. Aż brzuch mi pękał 😛 Dziś w takich ilościach, wprowadzam tylko surowe czereśnie albo zielone szejki. Na lato rewelacja!

Lody truskawkowe

Print Recipe

Ingredients

  • *400 g mrożonych truskawek
  • *320 ml zimnej śmietanki 30% tłuszczu
  • *ksylitol w pudrze/cukier puder - 3 łyżki

Instructions

1

Kremówkę ubij na sztywno, dodając pod koniec miksowania ksylitol lub cukier.

2

Truskawki rozdrobnij w blenderze, zostawiając konsystencję małych grudek.

3

Do kremówki wmieszaj ręcznie rozdrobnione truskawki, przełóż masę do pojemnika i wstaw do zamrażalnika na kilka godzin.

4

Przed podaniem, wystaw lody na 15 minut na blat.

lody truskawkowe

Zdjęcia w sielsko wiejskim klimacie, który idealnie wpasowuje się w charakter potrawy. Do dekoracji wykorzystałam gipsówkę oraz kwiaty jaśminowca z mojego ogrodu. Zapach truskawek i jaśminu – czujecie to? Połączenie prawie idealne. Chociaż dobrze jest pamiętać, że jeśli coś w życiu jest idealne, natychmiast musi się „zepsuć”(dla równowagi). Dlatego dla równowagi, najlepiej co nieco „spieprzyć” od razu … 😉 Właśnie odkryłam jeden z kluczy działania rzeczywistości …

Miłego!

lody truskawkowe

You Might Also Like